Martin Helme toetab Kataloonia iseseisvumist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1509188100000 | amCalendar}}
Martin Helme
Martin Helme Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

EKRE parlamendifraktsiooni juht Martin Helme sõnul on Kataloonia sündmused arenenud nii kaugele, et tuleb valida pool, ning tema toetab iseseisvumist.

Helme kirjutas sotsiaalmeedias, et oli varem olnud üsna ükskõikne, kuna ei olnud veendunud, et katalaanid ja nende poliitiline eliit Hispaaniast lahkulöömist ise väga tõsiselt võtavad.

Kuid nüüd on Helmele selge, et Kataloonia juhtkond on iseseisvusele kompromissitult pühendunud ning sama selge on, et neil on selleks suure osa rahva vankumatu toetus.

"Keegi ei tegele niisama poliitiliste pooside võtmisega olukorras, kus Hispaania valitsus on ähvardanud nii regionaalse valitsuse liikmeid kui parlamendisaadikuid 30 aastase vangistusega riigireetmise eest ning seistakse silmitsi verevalamisega tänavatel ja tõsiste majanduslike tagajärgedega," märkis EKRE parlamendiliige.

Helme hinnangul on Kataloonia iseseisvumine praeguseks vältimatu. Sama vältimatu on tema sõnul Hispaania valitsuse katse seda jõuga ära hoida.

"Politseiga seda enam teha ei suudeta, jääb järgi vaid sõjaväe kasutamine. Sisuliselt tähendab see Euroopas ühe riigi sees ühe piirkonna okupeerimist," prognoosis ta olukorra eskaleerumist.

Kui katalaanid näitavad, et nad on valmis kandma ohvreid - nii majanduslikke kui vabadust ja verd ohverdades - siis on nad Helme silmis näidanud, et nad väärivad oma riiki.

"Sellisel juhul ei ole võimalik öelda, et Hispaania terviklikkus ja põhiseadus on tähtsam, kui rahva enesemääramisõigus ja tuleb nende iseseisvust tunnustada. Eesti valitsus ei tohiks mingil juhul minna kaasa euroliidu ametliku retoorikaga, mis lähtub reflektiivselt imeeriumi vaenulinkusest rahvusliku ärkamise ja suure tüki küljest lahku löömise suhtes," rõhutas Helme.

"On vaja valida pool. Mina toetan Kataloonia iseseisvumist, kuna selge on, et sealse rahva tahte maha surumine saab olla võimalik vaid meetoditega, mis, nagu meile lakkamatult kinnitatakse, ei ole kooskõlas 21. sajandi liberaalsete väärtustega," sõnas Helme, kelle hinnangul oleme praegu taaskord tunnistajaks Eesti ja euroliidu poliitladviku õõvastavale kahepalgelisusele ja vabadusevaenulikkusele.

Madison: riik saab toimida vaid põhiseaduse alusel

Seevastu Helme fraktsioonikaaslane Jaak Madison on teisel arvamusel.

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees Madison kirjutas ööl vastu laupäeva sotsiaalmeedias, et Kataloonia kaotab oma autonoomsuse.

"Tundub et ainus, mida Kataloonia hetkel saavutab, on autonoomia kaotus. Riik saab toimida vaid põhiseaduse alusel, sama kehtib Hispaanias," kirjutas Madison.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: