Soome alkoholimonopoli T-särk pälvis kriitikat

Soome alkoholimonopoli Alko uued T-särgid.
Soome alkoholimonopoli Alko uued T-särgid. Autor/allikas: alko.fi

Soome riiklik alkoholimonopol hakkab neljapäevast müüma T-särke, millel olev kiri on pälvinud kriitikat, sest selles nähakse üleskutset joomarluseks. Ettevõtte väitel on aga T-särgi sõnum vastupidine.

T-särgil oleva sõnumi näol on tegu sõnamänguga, mis viitab kuulsa Soome laulja Irwin Goodmani loole "Ei tippa tapa" ("Tilk ei tapa"). Alko särgil on aga kirjas "Ei tippa, vaan tapa" ehk "Mitte tilk, vaid tava" ning mõistet "tava" rõhutades üritab ettevõte enda sõnul edendada kultuurset alkoholitarbimist, kirjutab Helsingin Sanomat.

Uuest T-särgist sotsiaalmeedias teavitanud Alko väitel toetab hüüdlause riikliku monopoli peamist ülesannet ja tõstatab arutelu, mis puudutab alkoholi tarbimise mõõdukust ning alkoholi mõju tervisele ja suhetele lähedastega. Kevadest saadik on selliseid T-särke kandnud üritustel Alko töötajad.

Twitteris pälvisid hüüdlausega T-särgid aga koheselt kriitikat ning paljude arvates ei ole mõõdukus esimene asi, millele hüüdlauset lugedes mõtlema hakatakse. Osa pidas üleüldse kahtlaseks, et riiklik monopol müüb riideid, mida võib kas või kaudselt pidada üleskutseks alkoholi tarvitada. Ning soovi korral võib sama lauset tõlgendada kui ideed, et alkoholi joomine võiks olla igapäevane tava.

Märkimisväärne on ka see, et 1991. aastal surnud laulja Irwin Goodman paistis Soome avalikkuses silma rohke alkoholitarbimisega ning "Tippa ei tapa" polnud kaugeltki ainus laul, mis joomisest ja põhjamaisest joodikuelust pajatas.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: