Uue alkoholiseaduse mõju: Soomes kasvas plahvatuslikult long drinkide müük

Long drinkide tootmine Hartwallis.
Long drinkide tootmine Hartwallis. Autor/allikas: Mårten Lampén/Yle

Soomes on 2017. aasta lõpus vastu võetud alkoholiseaduse muudatus mõjutanud kõige rohkem long drink tüüpi alkohoolsete jookide müüki.

Nimelt kasvas rahvasuus lonkero nime kandvate jookide müük 2018. aastal eelneva aastaga võrreldes 42 protsenti. Kangemat tüüpi long drinkide - ehk joogid, mille alkoholisisaldus ületab 5,5 mahuprotsenti - puhul kasvas müük aga lausa 204 protsenti, vahendab Yle järelevalvet teostava ameti Valvira statistikat.

Kokku müüdi Soomes möödunud aastal long drinke 55,3 miljonit liitrit.

Kasv on märkimisväärne ka seetõttu, et ülejäänud oluliste alkohoolsete jookide puhul on müüdud liitrite arv hoopis vähenenud. Ainsana on kasvanud kangema õlle müük, kuid laialdast alkoholi ostmise kasvu, mille eest alkoholiseaduse leevendamise vastased hoiatasid, pole toimunud.

Eelpool mainitud müügikasvu üheks põhjuseks on see, et alkoholiseaduse muudatusega lubati Soome toidupoodides ja bensiinijaamades müüa jooke, mille alkoholisisaldus ei ületa 5,5 mahuprotsenti. Varem oli piiriks 4,7 mahuprotsenti.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: