Kaugmüügi lubamise korral on Super Alko valmis Soomes tegutsema

Super Alko kauplus Ainažis.
Super Alko kauplus Ainažis. Autor/allikas: ERR

Eesti suuremate alkoholimüügiga tegelevate poekettide hulka kuuluv Super Alko jälgib tähelepanelikult muudatusi Soome alkoholiturul, eriti seda, mis puudutab alkoholi kaugmüüki, kirjutab ajaleht Helsingin Sanomat (HS).

Poeketi tegevjuht Imre Poll ütles HS-ile, et kui Soomel tuleb alkoholi kaugmüüki puudutavatest piirangutest loobuda, on Eesti ettevõte valmis tegutsemiseks Soomes.

"Kui meil on võimalus avada kõikjal Soomes kaupa jagamiskeskusi, siis nii me kindlasti hakkame tegema," märkis ta.

Polli sõnul sõltub kõik nüüd sellest, mis Soome seadusemuudatustega edasi saab. "Siin võib ette tulla veel sellist, mida praegu ei oska oodata," lisas ta.

Super Alko juhi hinnangul on Soome alkoholiturg praegu nagu "metsas jalutav karu, keda praegu ei ole veel maha lastud, veel vähem nülitud".

Kui aga kaugmüük Soomes heaks kiidetakse, hakkaks ettevõte Soomes tegutsema ilmselt Viinarannasta kaubamärgi all.

Teema on päevakorras, sest Euroopa Komisjon leidis Soome olukorda analüüsides, et rahvatervist puudutavad argumendid pole piisav põhjus, et keelata alkoholi kaugmüük välismaalt.

Ettepanek on osa teisipäeval laekunud dokumendist, kus Komisjon annab hinnangu Soome seaduseelnõule, mis puudutab alkoholi kaugmüügi reguleerimist. Brüsseli poole pöördus hinnangu saamiseks Soome ise.

Kuigi Euroopa Komisjon andis Helsingi päringule, kas rahvatervise huvides võiks alkoholi kaugmüüki välismaalt piirata, eitava vastuse, andsid eurovolinikud mõista, et saavad aru Soome rahvatervist tähtsustavatest lähtekohtadest ning soovitavad seetõttu loomingulist lahendust: luua veebist ostetud alkoholile eraldi jaotuspunktid.

Alkoholi kaugmüügi teema jäeti kõrvale, kui eelmisel aastal kiideti Soomes heaks uus alkoholiseadus. Viimase üle hääletades parlament siiski eeldas, et valitsus hakkab täpsustama ka kaugmüüki puudutavaid reegleid.

Eelnõu puhul ongi kolm peamist küsimust - Alko positsioon turul, rahvatervis ning kaupade vaba liikumine EL-is. Komisjoni hinnangu kohaselt on selgelt kõige olulisemaks asjaoluks kaupade vaba liikumine.

Kuigi seaduse hääletusele panek ja heaks kiitmine Soomes ei eelda Komisjoni luba, võib olukorras, kus siseriiklik seadus on selges vastuolus EL-i seadustega, eeldada, et mingil kujul võib see teema jõuda Euroopa kohtusse.

Kaugmüüki puudutav seadus ei puuduta inimeste endi poolt välismaalt toodud alkoholi. Kaugmüügi temaatika on tugevalt seotud ka Soome avalikkuses palju vastukaja saanud nn Alkotaxi kohtuprotsessiga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: