Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pensionifondidel oli mullu hea aasta

Eesti pensionifondidel oli mullu võrdlemisi hea aasta, enamik eestlaste pensionirahast on progressiivsetes fondides ning nende võrdluses läks kõige paremini Swedbankil, kelle fond K3 kerkis ligi 5,3 protsenti.

Teisel ja kolmandal kohal olid SEB ja Luminori fondid 3,8-protsendise tootlusega, mis on veidi suurem kui mullune inflatsioon. Kõige kehvemini läks LHV progressiivsel fondil, mis kasvas 2,8 protsenti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kuna aasta on pensionifondide võrdlemiseks üsna lühike periood, tasub vaadata, kuidas on fondidel läinud üldse viimastel aastatel. Viie aasta kokkuvõttes on esikohal on Luminor ning Swedbank teisel kohal. LHV on selles arvestuses kolmas ning viimasel kohal on SEB progressiivne fond.

Progressiivsete pensionifondide rahast kuni pool on paigutatud aktsiatesse. Viimasel ajal on pensionifondidele edu toonud just aktsiainvesteeringud ning see on ka põhjus, miks LHV-l pole eriti hästi läinud.

"LHV-l on selgelt teistsugune investeerimisstrateegia. Meie liikumine on olnud ühtlasem. Nendel aastatel, kui börsid kõvasti tõusevad, oleme konkurentidest maha jäänud, samas kui börsid alla tulevad, siis LHV stabiilne tõus on siiamaani jätkunud. Seda joont me oleme hoidnud ka sel aastal," rääkis LHV Varahalduse juht Mihkel Oja.
1.05

LHV on püüdnud konkurentidest eristuda ka selle poolest, et investeerib pensioniraha rohkem Eesti majandusse. Alanud aastal toob pank turule uue, ainult Eestisse investeeriva pensionifondi. SEB seda strateegiat tasuvaks ei pea.

"Üks asi, millega me kaasa ei ole jooksnud, on reklaamkorras Eestisse investeerimine. Pigem on ikka esikohal fondiosaku omanike huvid," kommenteeris SEB elu- ja pensionikindlustuse juht Indrek Holst.

SEB progressiivne fond viie aasta kokkuvõttes viimasel kohal, kuid eelmise aastaga on pank rahul. "Eelmine aasta muidugi aktsiate tootlus olnud päris hea ja see on kokku tervikuna fondidele toonud üsna hea tootluse ja ma arvan, et eelmise aasta tootlusega võivad meie kliendid rahul olla," ütles Holst.

Lõppenud aasta oli märkimisväärne selle poolest, et turule tulid indeksfondid. Selle protsessi lükkas käima pensioniühistu Tuleva.

Tuleva aktsiafondi mulluseks tootlus oli tavaliste progressiivsete fondidega võrreldes väiksem - vaid 0,76%. Samas ei saa neid ka otseselt võrrelda, sest investeerimisstrateegia on erinev ning Tuleva tuli turule alles märtsis.

"Pensionikoguja ei saa palju infot selle kohta, mida näitab ühe aasta osakuhinna kõikumine. Teda huvitab ainult see, et kui palju on tema vara väärtus kasvanud selleks ajaks, kui ta läheb pensionile. Teda huvitab ainult pikaajaline tootlus," märkis Tuleva fondijuht Tõnu Pekk.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: