Seadusemuudatus võimaldab panna pensioni sõltuma investeeringute edukusest

Foto: Siim Lõvi /ERR

Uuest aastast jõustunud seadusemuudatus annab võimaluse siduda teisest sambast tehtavad väljamaksed investeerimisriskiga. Sisuliselt tähendaks see, et igakuine pension sõltub sellest, kui hästi või halvasti raha investeeritakse.

Klassikaline pensionileping on selline, et kliendile pannakse paika pensionisumma, mida ta saab elu lõpuni. Jaanuarist kehtima hakanud seadusemuudatusega muutus teisest sambast väljamaksete tegemine paindlikumaks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Näiteks saavad kliendid sõlmida mitu lepingut pensionide väljamaksmiseks, soovi korral ka eri kindlustusandjate juures. Kõige olulisem osa seadusest on aga ilmselt väljamaksete sidumine investeerimisriskiga.

"Muudatused, mis jõustusid jaanuarist, lubavad siis lepinguid sõlmida selliselt, et teises sambas olevat raha investeeritakse pensionifondides edasi. Pensioni suurus hakkab edaspidi sõltuma sellest, et kuidas investeeringutel läheb. Küll jääb kehtima see, et pensione makstakse inimesele elu lõpuni edasi," selgitas
rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika osakonna nõunik Kertu Fedotov.

Klientidele kindlustajad seda võimalust veel ei paku

Praegu sellist lepingut veel sõlmida ei saa. Nii Swedbank, SEB kui Ergo kinnitasid, et kaaluvad selle klientideni toomist, kuid kindlaid plaane praegu pole. SEB viitas, et kuna parlament arutab ka teisi pensioniväljamakseid puudutavaid muudatusi, pole mõtet tegutseda enne, kui pilt on selge.

"Tänaste turumahtude juures hakata arendama mingit lahendust ja jõuda olukorda, kus peab uuesti tegema arenduse, läheb nii kalliks, et ei kliendid ega omanikud pole nõus seda kinni maksma," põhjendas SEB elu- ja pensionikindlustuse juht Indrek Holst.

SEB kinnitas, et investeerimisriskiga väljamaksete vastu on kliendid huvi tundnud. Samas on potentsiaalsete klientide hulk praegu väike.

Tänase seisuga saab teisest sambast pensioni enam kui 30 000 inimest, kuid rahandusministeeriumi küsitlus näitas, et umbes viiendik inimestest kaaluks pensionimaksete investeeringutega sidumist.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: