Jegorov: inimestel on võimalik ümbrikupalgast keelduda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Dmitri Jegorov
Dmitri Jegorov

Rahandusministeeriumi asekantsleri Dmitri Jegorovi sõnul on üldine majanduslik olukord riigis muutunud niivõrd palju paremaks, et inimestel on võimalik keelduda ümbrikupalkadest.

Jegorov rääkis ERR-i venekeelse portaali veebisaates, et seadus lubab ümbrikupalga eest panna vastutuse nii tööandjale kui ka töötajale ning igas konkreetses juhtumis tuleb seda vaadata, kuigi seni lähtus maksuamet sellest, et töötaja on nõrgem pool.

"Praktikas lähtus maksuamet sellest, et tuleb kaitsta töötajat kui nõrgemat poolt ja enamasti esitas vaid tööandajale nõudmise. Aastaid oli see õigustatud, kuid praegu on olukord muutunud," tõdes Jegorov.

"Praegu enam ei saa lähtuda sellest, et vaid tööandjad on "pahad" ja töötajad "inglid". Praeguseks on üldine majanduslik olukord muutunud nii palju paremaks, et töötajal on võimalik leida tööd, kus makstakse ausat palka," märkis ta.

Jegorovi sõnul vaatabki maksuamet ümbrikupalga vastutuse osas üle töötaja rolli. "Kelle õlule langeb igas konkreetses juhtumis suurem vastutus," märkis ta.

"Maksuametilt nõuab selle kontrollimine muidugi suurt ressurssi, kuid need raskused ei tohi olla põhjuseks, miks seda teemat mitte puudutada," leidis Jegorov.

Eesti ametiühingute keskliidu (EAKL) esimees Peep Peterson nõustus, et praeguseks on seadusemuudatustega olukord muutunud töötaja kasuks ning töötajatel ei tohiks olla enam motivatsiooni ümbrikupalga kasuks valimisel.

"Minu sõnum on, et ümbrikupalgaga nõustuda ei ole vaja," märkis ta, kuid lisas, et seal, kus on suuremad palgad, hakkab pihta ka trikitamine.

Petersoni sõnul on jätkuvalt ümbrikupalgaprobleeme ehitus-, transpordi- ja teenindussektoris, kus töötajatel on raske ümbrikupalgast keelduda.

Nii Jegorov kui Peterson leidsid, et probleemsetes valdkondades tuleb olukorra muutmisele panustada koos ametiühingute ja liitudega.

"Selles suunas maksuamet jätkab tegevust koostööd konkreetsete organisatsioonidega. Maksuametil on usaldustelefon, kus iga infot analüüsitakse. Maksuamet teab loomulikult tunduvalt rohkem, kui ta on võimeline igapäevaselt reageerima, kuid tööd selle nimel tehakse," kinnitas ta.

Peterson usub, et maksuameti algatus hakata trahvima ka ümbrikupalgaga nõustuvaid töötajaid, annab mingi aja pärast ka soovitud tulemuse.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: