Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ligi: kui Reinsalu esmaspäevaks tagasi ei astu, algatame umbusaldusavalduse

{{1516353180000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi ütles, et kui justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) esmaspäevaks tagasi ei astu, algatab fraktsioon umbusaldusavalduse.

"Me anname Reinsalule esmaspäevani aega tagasi astuda. Kui seda ei toimu, algatame umbusaldusavalduse," ütles Ligi ERR-ile.

Umbusaldusavaldus koostatakse seoses tema lausega, et kahetseb naistevastase vägivalla hukkamõistmist. "See oli kaalutletud sõnavôtt ja sellel polnud sisu muutvat konteksti. Justiitsministri sõna on eriline, kuna kujundab õiguspliitikat, ja tema otsene ülesanne on vägivallaga võitlemine. Ta jättis selle kahetsemata ja vabandas enesega rahulolevalt ainult öeldu vormi pärast, “juhul” kui see kedagi solvas. See solvas ju selgelt paljusid, vägivalla ohvrid on tegelikkus, ja asi väärinuks siirust," rääkis Ligi.

Ligi oli Reinsalule ka teisi etteheiteid. "Temaga on juhtunud, et ta esitab justiitsministeeriumi õigusliku ekspertiisi pähe isiklikke poliittehnoloogilisi tekste, seadusloome krooniliselt logiseb ning lubadus selle mahtu vähendada on täitmata, ta määrab äkki dramaatliselt kellegi poliitilise "eriuurija", selle asemel, et esitada õiguslik ekspertiis. Ta on võtnud ka parlamendi rolli ja teatanud, et seadus ei kehti, kuna tema ei rakenda seda."

"Reinsalu juhib ka Eesti okupandi vastutuse Eestile võtmise protsessi ja rikub omandireformi seadust raha jagamisel. Ma väidan juba pikemat aega, aga ei saa Reinsalu poolt vigade parandust, et valitus rikkus seadust kirikule "okupatsioonikahjude hüvitamise" sildi all raha andes. Justiitsminister ei tohi olla poliitiline mängur," põhjendas Ligi umbusaldusavalduse vajalikkust.

"Aktuaalne kaamera" küsis Reinsalult, kas ta kavatseb tagasi astuda. "Kui minu platvorm oleks selline, et ma kuidagi tolereerin vägivalda, propageerin või õigustan seda või kuidagi kahemõtteliselt väljendun oma tegevuses, siis kindlasti minu koht ei oleks selles ametis," vastas minister.

Ta lisas, et tema selgitus peaks olema kahemõttelisuse kõrvaldanud.

Reformierakond on kutsunud umbusaldusavaldusega liituma ka teisi opositsiooniparteisid.

Vabaerakond: kui teha, siis nii, et see ka päriselt läbi läheb

Vabaerakonna juht ja fraktsiooni esimees Artur Talvik ütles ERR-ile, et kui Reformierakonna esimees Jürgen Ligi saab umbusaldusavaldusele 43 häält, siis kirjutavad sellele alla ka kõik kaheksa Vabaerakonna saadikut.

Umbusaldamiseks on vajalik kokku saada 51 häält. Opositsioonil on kokku 45 häält. Seega on Talviku sõnul vaja leida koalitsioonierakondade seast kuus häält. Selleks on aga tema sõnul võimalused olemas, eriti just sotside seas.

Talvik rõhutas aga, et Vabaerakond liitub vaid siis, kui 43 häält on koos. "Kui teha, siis teha nii, et see ka päriselt läbi läheb. Kui iga nädal teha umbusaldushääletusi, siis opositsioon jääb lolli rolli," lausus Talvik.

Mitmed koalitsioonisaadikud ühinevad umbusaldusavaldusega

Sotside fraktsiooni liige Hannes Hanso ütles, et kui Reinsalu vastu peaks umbusaldusavaldus tulema, kavatseb ta sellega ühineda.

"Olen ka SDE fraktsiooni esimeest oma otsusest teavitanud. Kuidas ma saaksin otsa vaadata oma naisele, tütardele, õdedele, kallitele naiskolleegidele fraktsioonis ja riigikogus kui ma seda ei teeks? Ja tervele poolele Eesti elanikkonnast ehk meie naistele?," kirjutas Hanso Facebookis.

Sotside fraktsiooni esimees Kalvi Kõva seoses Reinsalu umbusaldamise plaaniga selget seisukohta ei väljendanud. "Reformierakond teeb oma opositsioonitööd. Eks me mõtleme ja kujundame oma seisukoha," kommenteeris Kõva.

ERR-i raadiouudistele teadaolevalt on sotsidest alla kirjutada lubanud Heljo Pikhof ja Inara Luigas, samuti fraktsioonitud Marko Mihkelson ja Margus Tsahkna. Umbusaldusavaldusele allakirja andmist ei ole välistanud Keskerakonna fraktsiooni liikmed Olga Ivanova, Marika Tuus-Laul, Heimar Lenk ja Oudekki Loone.

Sarapuu: Keskerakonna saadikud ei toeta umbusalduse avaldamist

Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu ütles õhtul, et Keskerakonna saadikud ei toeta Reinsalule umbusalduse avaldamist.

"Meedias ilmunud väited nagu oleks viis riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liiget lubanud justiitsministri umbusaldusavaldusele oma allkirja anda, ei vasta tõele. Täna toimunud fraktsiooni seminaril jäi selgelt kõlama seisukoht, et Keskerakonna saadikud ei toeta Urmas Reinsalule umbusalduse avaldamist," teatas ta.

Sarapuu sõnul arutab Keskerakonna fraktsioon tekkinud olukorda ka oma esmaspäevasel koosolekul.

Seeder: koalitsioonist ei ole umbusaldamiseks signaale

IRL-i juht ja fraktsiooni esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et teateid umbusaldusavalduste kohta tuleb viimasel ajal nagu Vändrast saelaudu ja neid ei saa enam tõsiselt võtta.

Seederi sõnul ei ole ta koalitsiooni tervise pärast mures ja ei karda, et näiteks sotside fraktsioonist võib keegi umbusaldusavaldusega ühineda. "Mina arvestan, et koalitsioon toimib. Koalitsioonipartneritelt ei ole signaale, et nad kavatsevad kedagi valitsuse ministritest umbusaldada," lausus ta.

EKRE: arutame veel teksti üle

Henn Põlluaas EKRE-st ütles, et fraktsioon arutab teemat ja ütleb oma seisukoha välja esmaspäeval. Ta rääkis, et EKRE on teiste opositsioonierakondadega nõu pidanud, aga allkirjade panek sõltub lõplikust tekstist. Lisaks Reinsalu ebaõnnestunud avaldusele on plaanis võimalikku umbusaldusavaldusse lisada ka muid asju.

"Reformierakonnal ja EKRE-l on mitmetes asjades erinev arusaam. Mitmed asjad, mida nemad heidavad ette talle, on meie silmis plussiks," selgitas Põlluaas keerulist olukorda.

Põlluaas arvas, et allkirju Reinsalu umbusaldusavaldusele võib tulla ka Keskerakonnast ja sotside seast.

Fraktsiooni esimees Martin Helme ütles hiljem ERR-i raadiouudistele, et EKRE pigem toetab umbusaldusavaldust.

Naissaadikud taunisid Reinsalu seisukohta

Kolmapäeval taunis Reinsalu seisukohta 19 riigikogu naissaadikut, kelle seas oli nii opositsiooni kui ka koalitsiooni liikmeid.

"Oli absoluutselt kahtsusväärne, et justiitsminister sellised kommentaarid tegi. Kas see peab nüüd viima millegi muuni, seda peab kaaluma ja arutama juba fraktsioonis," ütles SDE fraktsiooni aseesimees Liisa Oviir.

"Aktuaalse kaamera" küsis ka keskerakondlaselt Oudekki Loonelt, kuidas ta hääletab, kui Reinsalu tagasi ei astu.

"Tal on paar puhkepäeva aega mõelda," sõnas Loone.

Reinsalu avaldus

Reinsalu astus skandaali põhjustanud sõnakasutusega üles kaitstes kriitika alla langenud NO99 teatri juhti Tiit Ojasood.

"Just see tunne oli mul hommikul, kui lugesin massiüleskutset, et Ojasoo ei tohi aastapäevaetendust lavastada. Ma ei tunne Ojasood. Küllap pole ta inimesena mingi kullatükk. Kui minult tema lepitusmenetluse juhtumi kohta omal ajal arvamust avaldasin, siis mõistsin ma naistevastase vägivalla hukka, kuid nüüd, tänase kirja valguses, lausa kahetsen seda avaldust. Sest avalik meelepaha võttis nõiapõletamise kollektiivse transi mõõtmed," kirjutas Reinsalu teisipäeval.

 

 

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: