Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

IRL-i naiskogu toetab Reinsalu jätkamist

Urmas Reinsalu.
Urmas Reinsalu. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Isamaa ja Res Publica Liidu naiskogu (IREN) toetab Urmas Reinsalu jätkamist justiitsministrina.

IREN selgitas tehtud avalduses, et on kursis tööga, mida minister Reinsalu on teinud naistevastase vägivalla vastu ja just sellepärast naiskogu tema jätkamist toetabki. Eraldi esiletoomist väärib kogu hinnangul Istanbuli konventsiooni ratifitseerimine.

"Reinsalu ei ole üheski avalduses toetanud naistevastast vägivalda, ühe ebaõnnestunud lause vastupidiseks keeramine on tänase seisuga võimendunud ebaproportsionaalseks. IREN ei nõustu opositsiooni etteheitega, justkui Reinsalu ei oleks ebaõnnestunud väljendust siiralt kahetsenud ja leiab, et opositsioon on läinud ministrile sõnade suhu panemisega selgelt liiale, tõlgendades väljaütlemist pahatahtlikult väärasse konteksti asetades," teatas naiskogu.

"IREN avaldab suuremat muret selle üle, et täna on avalikus ruumis kujunemas olukord, kus riigi rahastuse toel tegutseva väikese grupi poolt "valitakse" välja sobilik sihtmärk, keda hakatakse hea kirjakeeleoskusega "koolikiusama". Käitumine, kus topeltkaristatakse lõputu avaliku hukkamõistuga, mõjub vastupidiselt loodetutele – ka naistevastase vägivalla esiletoomisele devalveerivalt. Teatavasti on naistevastane vägivald tihti peitkuritegu, mida agressiivse lähenemise asemel lahendatakse edukalt proportsionaalse tähelepanu, mõistmise ja adekvaatse reageerimisega," lisas kogu.

IREN-i sõnul on ühiskond väike, mobiilne ja seetõttu ka kergesti haavatav.

"IREN leiab, et nii väikeses ühiskonnas ei tohiks omistada ühele grupile arvajatele nii suurt tähelepanu, mis tiivustab neid võtma üha enam õigusi "koolikiusamisele avalikus ruumis", stiilis eesmärk pühendab abinõu. Rõhutatult halvustava rünnaku osaliseks on näiteks langenud ka Eesti Naiste Ühenduse eestkõnelejana Siiri Oviir, väljendudes Aasta Ema valimistel ennast ebaõnnestunult ja hiljem öeldut selgitada püüdes," selgitas naiskogu.

"IREN ei soovi, et selline olukord kujuneks Eesti Vabariik 100 lavastuse ümber, ammugi juubeliaasta sündmuste käigus igal järgenval juhtumil - me ei soovi kellelegi sattumist järgmiseks "avaliku koolikiusamise" objektiks."

IRL-i naiskogu leiab, et inimesed, kes on eksinud, väärivad teist võimalust. Eriti need, kes on eksinud, oma tegu kahetsenud ning soovivad oma eluga edasi liikuda.

"IREN ei kiida heaks Reinsalu sõnakasutust, ent hindab püüdu otsida karistuse kandnule õigust eluga edasi minna. Selle valguses juhib IREN tähelepanu opositsioonilise erakonna fraktsiooni juhile, kes peaks enne umbusalduse eestkõnelemist kivi viskamise asemel ise peeglisse vaatama – Ligi sõnavõtt Reinsalu umbusaldamisel devalveerib naistevastase vägivalla vastu võitlemist kõige enim ja senikaua, kui ta ei ole kahetsenud isiklikku kõnepruuki. Me mäletame väljendeid: "ilusad silmad kinnise suu kohal" ja "Kadri, ära kaaguta!", kommenteeris naiskogu.

IREN kutsub lõpetama Reinsalu umbusaldamisega ähvardamist.

"Loetelu, mille pärast opositsioon kiviheitmise asemel asemel peaks meelt parandama, on IREN-i hinnangul nii pikk, et tuleks mõelda justiitsministri umbusaldusega ähvardamise lõpetamisele. Meenutagem või justiitsminister Rein Langi arvamusloos öeldut, et tema justiitsministriks olemise ajal keeldusid tema ja tema juhitud ministeerium tunnistamast sellist asja nagu naistevastane vägivald /.../. Või fakti, et kuus aastat takistas kunagine justiitsminister aktiivselt naistevastase vägivalla ennetamise ja tõkestamise meetmete kasutuselevõttu, mil mõistet naistevastane vägivald ei tohtinud riiklikes strateegiadokumentides kasutada."

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: