Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Reinsalu Ojasoost: kas halastuse jõud on olemas?

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) ütles intervjuus "Aktuaalsele kaamerale", et Tiit Ojasoo elu ei tohiks mineviku teo pärast läbi kriipsutama ja talle tuleks halastada. Reinsalu loodab, et arutelu Ojasoo ümber saab nädala lõpuks selguse.

"Mu sõnum oli üks. Ja sõnum oli see, et naistevastane vägivald ei saa kuidagi olla ühiskonnas tolereeritud. Iga kuri tegu peab saama ühiskonnas adekvaatse käsitluse, õiglase lahendi, karistuse. Kui see on juhtunud, kui on olemas ka andeks palumine, siis peaks olema võimalus ka halastuseks ja andestuseks. Minu sõnum oli see, et ka kõnealuse inimese puhul ei tohiks valida suunda, et ta elu on nüüd läbi kriipsutatud selle hukkamõistetava teo tõttu. Selle teo hukkamõistu puhul ma peame andma ka inimestele võimaluse saada ka ühiskonna halastavat hoiakut tunda," ütles Reinsalu.

"Eks see ole kahetsusväärne, et ma ei ole robot. Ma olen inimene, mul on ka oma tunded. Ma oma tunnetega väljendusin nii, et keegi tundis ennast haiget saanuna, kindlasti see minu mõte ei olnud. Mul on kahju, et see minu avalduse põhiidee läks niiöelda tõlkes kaduma," lisas ta.

Reinsalu selgitas, et ta oli mures, et tekib uus avalik hukkamõistu laine. "1. jaanuar me ärkasime üles ja Eesti Vabariik 100 puhul oli meie arutelu, et hümni ei lauldud. Ja nüüd ähvardab meid see, et me ei aruta mitte 100-aastase Eesti Vabariigi pidulikku aktuse, vaid hoopis mingisuguse sellest kontekstist kõrvalise iseloomuga küsimuse üle. Mul on tõesti palve ja ma peaksin oluliseks, et me selle debati ühiskonnas sellel nädalal läbi arutame. Et kas halastuse jõud on olemas selle juhtumi puhul või ühiskonnas on üldine hoiak, et seda pole mitte," rääkis minister.

Reinsalu jätkas. "Kui osad kolleegid said aru, et ma kuidagi kahemõttelisse tsooni asetan lähisuhtevägivalla küsimused, siis kindlasti mitte. Minu sõnum ei olnud kindlasti sellest kantud. Vastupidi - lähisuhtevägivalla tõkestamine peab olema suunatud sellele, et vabastada ohver sellest vägivalla spiraalist."

Ojasoost rääkides ütles Reinsalu veel, et kui ühiskond kordab tema suhtes sotsiaalset kriitika lainet, siis võib see anda negatiivse tulemuse. "Võib juhtuda mingi äraspidine tundetustamine või isiku märtriks tegemine, mis kindlasti selle juhtumine puhul ei oleks ka relevantne," sõnas Reinsalu.

Küsimusele, kas Reinsalu kavatseb oma avalduse tõttu ministriametist taanduda vastas ta järgmiselt.

"Kui minu sõnumit on valesti mõistetud, siis on minu kohustus selgitada, mida ma tahtsin öelda. Kindlasti minu koht selles ametis ei ole, kui minu eesmärk selle avaldusega oleks olnud kuidagi vapralt perevägivallatsejate armee eesotsas marssida. Ei, vastupidi. Justiitsministeerium tegeleb sellega, et niisugust tegevust tõkestada. See oli minu sõnum - et õigusriigis pärast õiglust võiks olla ka hetk, kus saabub halastus," ütles Reinsalu.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: