Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Toomas Sildam: opositsioonil pole hääli Reinsalu umbusaldamiseks

Toomas Sildam on ERR-i toimetaja.
Toomas Sildam on ERR-i toimetaja. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Selleks, et riigikogu avaldaks umbusaldust justiitsminister Urmas Reinsalule (IRL), peavad vähemalt 51 parlamendisaadikut vajutama kolmapäeval rohelisele nupule. Täna opositsioonil neid hääli ei ole, järeldas Toomas Sildam pärast kuut tundi Toompeal saadikutega rääkimist.

Reinsalu umbusaldamist juhib parlamendi suurima, Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi, kelle panus on 30 reformierakondlase hääl. Reformierakond ei trügi enne enda esimehe vahetust (Kaja Kallas vahetab välja Hanno Pevkuri) ja parlamendivalimiste eel valitsusse, kuid praegust valitsust üritab nõrgestada küll, mis ongi opositsiooni roll.

Umbusaldusavaldusega lubas ühineda ka Vabaerakond, kelle fraktsioonis on 8 liiget ja kelle esimehe Artur Talviku sõnul on nemad valmis teatud tingimustel valitsusse minema. Nendega ühinevad ka IRL-ist lahkunud Margus Tsahkna ja Marko Mihkelson.

Kokku oleks seega kindlaid umbusaldajaid 40 riigikogu liiget. Nemad pole enda sõnul nõus minister Reinsalu reaktsiooniga 104 inimesele, kes saatsid avaliku kirja president Kersti Kaljulaiule, protesteerimaks selle vastu, et iseseisvuspäeva vastuvõtu etenduse lavastab lähisuhtevägivalla tõttu karistada saanud Tiit Ojasoo.

„Kui ma tema [Ojasoo - toim] lepitusmenetluse juhtumi kohta omal ajal arvamust avaldasin, siis mõistsin ma naistevastase vägivalla hukka, kuid nüüd, tänase kirja valguses, lausa kahetsen seda avaldust. Sest avalik meelepaha võttis nõiapõletamise kollektiivse transi mõõtmed,“ kirjutas Reinsalu sotsiaalmeedias.

See, et ta kahetses naistevastase vägivalla hukka mõistmist, saigi umbusaldajate lipukirjaks. Nendega võiks liituda ka kolmas opositsioonierakond EKRE, kelle parlamendifraktsiooni 7 liiget alles mõtlevad ja kohtuvad enne otsustamist Reinsaluga. EKRE ei tahaks keskenduda tema vastusele 104 kirjale, vaid näiteks kohtunike tegevusele kooseluseaduse tõlgendamisel ja vene keele kasutamisele kohtus.

On küsitav, kas nende etteheidete lisamisega umbusaldusavaldusse nõustuvad Reformierakond ja Vabaerakond. Aga isegi kui neelavad EKRE-pilli alla ning nõustuvad, on justiitsministri umbusaldajatel 47 häält.

Juurde võib tulla kohalikel valimistel koos Edgar Savisaarega Keskfraktsiooni vastu kandideerinud ja erakonnast välja visatud Olga Ivanova keskfraktsioonist ning sotsiaaldemokraat Hannes Hanso, kes sellest möödunud nädalal ka avalikult teada andis.

Niisiis, 49 häält. Kaks häält on puudu, et umbusaldamine õnnestuks.

IRL-i 12 saadikut seisavad müürina oma ministri selja taga. Ka Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas kinnitas, et keskfraktsioon kõigi 26 liikmega ei toeta Urmas Reinsalu umbusaldamist.

Opositsiooni ainus lootus on enda poole tõmmata vähemalt kaks sotsiaaldemokraati.

Sotside esimehe Jevgeni Ossinovski sõnul arvavad paljud tema erakonnakaaslased, et Reinsalu peaks ise justiitsministri kohalt tagasi astuma. Seda ta aga ei tee. Sotside varjatum mõte on näidata koht kätte IRL-ile, kes eriti viimasel poolaastal on korduvalt võimuliidus soleerinud, näiteks maksupoliitika ümbertegemises. Aga seda sotsid välja ei ütle.

Sotsid lubasid arutada alles kolmapäeva õhtul, erakonna laiendatud juhatuse koosolekul, kuidas käitub nende 15-liikmeline parlamendifraktsioon Reinsalu umbusaldamise hääletusel. Kui aga Reformierakond alustab homme umbusaldusavaldusele allkirjade kogumist ja annab selle ülehomme riigikogus üle, peaks ka kohe parlamendihääletus toimuma, nagu nende esimees Hanno Pevkur täna ennustas. Siis tuleb sotsidel oma arupidamine ettepoole tõsta.

Seal esitavad sotsid endale küsimuse, kas nad tahavad olla a) valitsusliidus või b) opositsioonis. Vastus on tõenäoliselt variant a. Sel juhul nad Reinsalu umbusaldamisega ei ühine, sest vastasel juhul peab Ossinovski sööma enda tänaseid sõnu, et Eestis pole valitsuskriisi. Opositsioonil jääbki kaks häält puudu.

Napikas. Aga valitsus jääb kestma ja justiitsminister ametisse. Nagu juhtus ka majandus- ja kommunikatsiooniministri Kadri Simsoniga, keda opositsioon püüdis paari nädala eest tulutult kohalt kangutada.

Muidugi võib küsida, et miks nii palju matemaatikat ja nii vähe väärtusi. Aga parlamendipoliitika ongi sageli kuiv matemaatika ja demokraatlik arvutamine 101 piires. •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: