X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Naiste tugikeskus: Reinsalu seisukohad kahjustavad vägivallaohvreid

Justiitsminister Urmas Reinsalu.
Justiitsminister Urmas Reinsalu. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus kutsub justiitsminister Urmas Reinsalut tema väljaütlemiste pärast tagasi astuma. Keskuse hinnangul kahustavad Reinsalu seisukohad vägivallaohvreid.

"Meie jaoks on tõsiselt häiriv justiitsminister Urmas Reinsalu arvamuslik sõnavõtt, kus ta väljendas selgelt, et kahetseb varasemalt enda poolt öeldud naistevastase vägivalla hukkamõistu (EPL arvamus 16.01.18). Sellele järgnes vabandus (EPL 17.01.18), mis esindas tüüpilist jõupositsioonil oleva inimese mitte-vabandust: "mul on kahju, kui haiget saite"," teatas keskus.

Samas tõi keskus välja, et riigikogus Istanbuli konventsiooni ratifitseerimise eelnõud sisse juhatades ütles Reinsalu, et "vägivald ei saa kunagi olla keeruliste inimsuhete lahendus või kultuurinorm. Vägivallale ei ole õigustust mitte mingites suhetes".

Keskuse sõnul on Reinsalu sõnavõtud omavahel vastuolus. "Leiame, et kuigi minister on oma sõnades vajalikel hetkedel väljendanud oma toetust vägivallavastasele liikumisele, siis tema tegelikud mõtted olukorrast tulevad välja isesesisvalt vormistatud arvamusavaldustes. Justiitsministri poolt kirjutatu ning hiljem sellele järgnenud vabandus ei ole demokraatliku riigi ametliku esindaja vääriline. Ammugi ei ole see vääriline ministrile, kelle üheks töövaldkonnaks on naistevastase vägivalla vastu seismine ning selle kõigi vormide vähendamiseks loodava õigusliku keskkonna tagamine," selgitas keskus.

Tugikeskuse hinnangul ei ole Eesti ühiskond võrdõiguslikkust pooldav ning keskus seisab olukorda muuta soovides tõsise vastuseisu ees.

"Oleme seisukohal, et minister on igal juhul arvamusliider. Ja minister, kelle seisukohad kahjustavad vägivallaohvreid, ei sobi oma ametikohale. Sellest tulenevalt palume Urmas Reinsalul tagasi astuda ning anda ametikoht väärikale inimesele, kes töötab meie valdkonda kahjustamata ja aitab kaasa vägivalla vähenemisele meie ühiskonnas," teatas tugieskus.

Reinsalu avaldus

Reinsalu astus skandaali põhjustanud sõnakasutusega üles kaitstes kriitika alla langenud NO99 teatri juhti Tiit Ojasood.

"Just see tunne oli mul hommikul, kui lugesin massiüleskutset, et Ojasoo ei tohi aastapäevaetendust lavastada. Ma ei tunne Ojasood. Küllap pole ta inimesena mingi kullatükk. Kui minult tema lepitusmenetluse juhtumi kohta omal ajal arvamust avaldasin, siis mõistsin ma naistevastase vägivalla hukka, kuid nüüd, tänase kirja valguses, lausa kahetsen seda avaldust. Sest avalik meelepaha võttis nõiapõletamise kollektiivse transi mõõtmed," kirjutas Reinsalu teisipäeval.

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi teatas reedel, et kui justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) esmaspäevaks tagasi ei astu, algatab fraktsioon umbusaldusavalduse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: