Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lotman: moraalselt hukka mõista võib ka siis, kui juriidiliselt on asi klaar

Semiootik Mihhail Lotman ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et moraalselt võib inimest hukka mõista ka siis, kui juriidiliselt on kõik klaaritud.

"Kui me räägime ühiskondlikust andeks andmisest, siis ma hästi ei saa aru, mida see tähendab. Minu jaoks andeks andmine on individuaalne akt ja siin tuleb küsida ohvrilt," ütles Lotman.

Mis puudutab seda konkreetset Ojasoo juhtumit, siis Lotmani paneb imestama, kas mehe kallal vägivallatsenuna oleks Ojasood tabanud samasugune hukkamõist. "See on selline retooriline küsimus," ütles ta.

Saatejuht Margus Saar ütles, et juriidiliselt on vägivallajuhtum osapoolte vahel lõpetatud. Saar küsis Lotmanilt, millal saab Ojasoo niiöelda parketikõlbulikuks.

"Seda ühiskondlikus debatis ei saa lahendada. Ma alati hoian lahus juriidilist lahendust ja moraalset hinnangut. Moraalne hukkamõist võib olla ka pärast seda kui juriidiliselt on kõik lahendatud. Mis puutub parketikõlbulikkusse, siis ma ei tea. Mina teda küll ei kutsu," vastas Lotman.

Samas ütles Lotman, et andestatud on hullemategi tegude korda saatjatele. "Kui me andestame timukatele, KGB nuhkidele, igasugustele partei funktsionäridele jne, siis ma arvan, et nende mitte kõige paremate tegude autorite nimekirjas režissöör Ojasoo on kuskil kindlasti mitte eesotsas," sõnas ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: