ERR Washingtonis: valitsuse tööseisak varjutab Trumpi esimese tööaasta möödumist

{{1516466760000 | amCalendar}}
Foto: Alex Wong/Getty Images/AFP/Scanpix

USA president Donald Trump peaks 20. jaanuaril tähistama esimese tööaasta möödumist, kuid seda varjutab südaööl alanud valitsuse tööseisak. Vabariiklased ja demokraadid süüdistavad tööseisakus teineteist, kuid üritavad samal ajal leida lahendust, kuidas see enne töönädala algust lõpetada.

Veidi pärast südaööd hääletas USA senat maha eelnõu, millega oleks valitsuse tööd rahastatud veel neli nädalat. Selleks ajaks oli valitsuse tööseisak juba ametlikult alanud - täpselt president Donald Trumpi inauguratsiooni esimesel aastapäeval, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mida me just tunnistasime, oli senati demokraatide küüniline otsus lükata kõrvale miljonid ameeriklased oma vastutustundetute poliitiliste mängude huvides. Valitsuse tööseisakut oli võimalik 100 protsenti vältida," rääkis USA senati vabariiklaste juht Mitch McConnell.

Senati demokraadid ja vabariiklased üritasid terve reedese päeva jõuda kokkuleppele, mis oleks valitsuse tööseisakut vältinud.

President Trump kutsus veel viimasel hetkel senati demokraatide liidri Chuck Schumeri Valgesse Majja läbirääkimistele.

"Meil oli pikk ja üksikasjalik kohtumine. Me arutasime kõikide oluliste probleemide üle, tegime mõned edusammud, aga meil on endiselt terve hulk erimeelsusi. Arutelud jätkuvad," sõnas Schumer.

Demokraadid soovisid, et koos rahastamiseelnõuga võetakse vastu ka nn unistajate programm, millega kaitstakse immigrante, kes toodi lastena ebaseaduslikult USA-sse.

Vabariiklased on omakorda öelnud, et unistajate programm ei ole valitsuse rahastamisega kuidagi seotud ning seda probleemi on aega kuni märtsini lahendada. Demokraadid aga ei usu, et vabariiklased tahavad sellega enam üldse tegeleda.

"President loobus kahest erakondadeülesest kokkuleppest, sealhulgas ühest täna, kui ma tegelikult pakkusin välja piirimüüri. Mis see peaks olema, millele president Trump ütleks jah?" ütles Schumer.

Valge Maja saatis pärast südaööd välja pressiteate, milles kinnitati, et valitsuse tööseisaku ajal ei kavatseta unistajate programmi üle läbi rääkida. See on esimene täielik valitsuse tööseisak, kui kongressi mõlemad kojad ja Valge Maja on ühe erakonna käes.

Viimati oli USA-s valitsuse tööseisak 2013. aastal. See kestis kokku kaks nädalat ning läks föderaalvalitsusele maksma 24 miljardit dollarit.

Loodetakse, et seekordne tööseisak ei kesta üle nädalavahetuse, sest nii hoitakse selle mõjud miinimumi lähedal.

ERR-i Washingtoni korrespondent Maria-Ann Rohemäe selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et valitsuse tööseisak tähendab tavakodanikele eelkõige seda, et ligipääs näiteks muuseumidesse või rahvusparkidesse on suletud. Samuti pole ligipääsu teatud avalikele teenustele.

"Kui mõni ameeriklane tahab nüüd sisse anda näiteks passiavaldust või taotleda uut relvaluba, siis kuni valitsuse tööseisak on, ta seda teha ei saa," ütles Rohemäe.

Tema sõnul on suur hulk Valge Maja, kongressi ja ka kaitseministeeriumi reservtöölisi on saadetud koju palgata puhkusele. Tavaliselt ei saa valitsuse tööseisaku ajal palka ka sõjaväelased.

"Kuid seekord on selline juhus, et jaanuari eest on sõjaväelastele juba makstud, mis tähendab, et kui valitsuse tööseisak üle jaanuari ei kesta, siis tõenäoliselt jääb nende sissetulek puutumata," lisas Rohemäe.

Eluliselt tähtsad avalikud teenused USA-s siiski toimivad - haiglad töötavad, päästeteenistus töötab, post liigub ja ka ühistransport liigub.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: