Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome politsei: tegu oli terroriaktiga, kahtlusalune on noor marokolane

{{1503064140000 | amCalendar}}

Soome politsei uurib reedest noarünnakut Turu kesklinnas terrorismi eesmärgil sooritatud mõrvade ja mõrvakatsetena. Pussitamises kahtlustatav on Maroko noormees, kes valis ohvriks naisi.

Politsei tegi laupäeval antud pressikonverentsil teatavaks, et kaks surmasaanut olid naised samuti kuus vigastatut. Kaks meest said viga, kui läksid naistele appi. Vanim rünnaku ohver oli 67-, noorim 15-aastane.

"Rünnakut uuriti seni mõrvade ja mõrvakatsetena, kuid öösel saadud täiendav info viitab, et tegemist oli terroristlike tapmistega," märkis politsei laupäeval tehtud avalduses. Pressikonverentsil lisati, et terrorismile ei viita mõni üksik seik, vaid selleni jõudmiseks koguti andmeid kogu ööl vastu laupäeva.

Politsei teatel on peamine kahtlusalune, kes sai kinnipidamisel haavata ja viibib haiglas, 18-aastane Maroko kodanik. Varem teatati, et vahistatu on "välismaise taustaga noor mees".  

Politsei avaldas veel, et marokolane tuli Soome 2016. aastal ja taotles varjupaika, kas tema taotlus rahuldati, politsei ei öelnud. Mehega on politseiuurijad üritanud haiglas vestelda, kui viimane ei nõustunud rääkima.

Kõik kahtlusalused on marokolased

Politsei teatel on ööl vastu laupäeva vahistatud viis isikut Turu korteris. "Toimus haarang, praegu on meil vahi all kuus kahtlusalust, peamine kahtlusalune ja veel viis," ütles keskkriminaalpolitsei ülemkomissar Markus Laine. "Uurisime öösel vahistatute rolli, kuid me ei ole veel kindlad, kas nad on rünnakuga kuidagi seotud. On teada, et nad olid peamise kahtlusalusega kontaktis." Üks kahtlusalune on kuulutatud tagaotsitavaks ja politsei nimetas teda ohtlikuks. Kõik kahtlusalused on Marokost.

Politsei vahistas pussitamises kahtlustatava Maroko kodaniku mõni minut pärast rünnakut. Kahtlusalune sai kinnipidamise käigus haavata ja viibib intensiivravis, politsei tulistas teda jalga.

Kõik rünnakus haavata saanud toimetati reedel Turu ülikooli haiglasse, kus üks neist suri vigastustesse. Vigastatute seas on üks Rootsi ja üks Suurbritannia kodanik ja üks Itaalia kodanik.

Soome kaitsepolitsei (Supo) võttis ühendust rändeametiga, sest pussitaja oli välismaalase välimusega. Uurimist jätkatakse ka rahvusvahelisel tasandil.

Soomel tuleb reedese terrorirünnaku järel Turus ühte hoida, vihale ei tohi vastata vihaga, kirjutas peaminister Juha Sipilä laupäeval Twitteris.

Peaministri sõnul kogunes valitsus rünnaku järel nõupidamisele ja kuulas ära politsei ülevaate.

Terroristid õhutavad viha, kuid me ei tohi lasta neil edu saavutada, märkis Soome siseminister Paula Risikko laupäeval Twitteri-postituses.

Risikko sõnul on terroristide eesmärk tekitada inimeste vahel viha, kuid Soome ühiskonda ei ole võimalik hirmu ja viha abil alistada.

Politsei oli kõrgendatud valmisolekus ka Helsingis

"Rääkisin parajasti kartulikaupmehega, kui järsku hakkas kostuma kõva karjumist ja inimesed jooksid kõikjal. Inimesed põgenesid paaniliselt ja ma üritasin ka ise kuskil kõrvale minna. Inimesi jooksis nii palju, et oli raske öelda, keda aetakse taga ja keda mitte," kirjeldas pealtnägija Riikka Hagman, kes oli turul sisseoste tegemas.

Ka Kauppatoril on vigastatuid ning kohal viibiva Yle ajakirjaniku sõnul oli seal üks kinnikaetud surnukeha.

Politsei teatas Twitteris, et Turu kesklinnas on mitut inimest pussitatud ning inimestel paluti kesklinnast eemale hoida.

Veidi hiljem tuli teade, et politsei tulistas üht kahtlusalustest jalga ja võttis ta kinni.

Väidetavalt olid inimesed mitmest kesklinnas asuvast majast evakueeritud. Turu sündmusi pealt näinud Eesti kirjanik Kätlin Kaldmaa ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kesklinn oli politsei poolt kinni pandud ja paljud kohvikud ja poed on suletud.

Politsei oli kõrgendatud valmiduses ka Helsingi raudteejaamas ja Helsingi Vantaa lennujaamas.

Iltasanomates kirjutas üks pealtnägija, et ründaja paistis välismaalase moodi ja ta pussitas turuplatsil inimesi valimatult. Ohvrite seas oli ka lapsevankriga naine ja vanem naisterahvas.

Osade linnakodanike sõnul kuulsid nad meest hüüdmas "Allah Akbar". Hiljem teatasid inimesed, et hoopis hõigati soome keeles "ettevaatust" ehk "varokaa, varo".

Soome siseministeeriumi otsusega heisati laupäeval seoses Turu terrorirünnakuga riigiasutustel leinalipud.

Sündmuskoht Autor/allikas: Yle graafika

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Rain Kooli

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: