Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iisraeli opositsioon tahab Netanyahu tagasiastumist

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu.
Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu. Autor/allikas: Jack Guez/AFP/Scanpix

Iisraeli opositsioonijuhid kutsusid kolmapäeval peaminister Benjamin Netanyahut tagasi astuma pärast seda, kui politsei soovitas esitada valitsusjuhile korruptsioonisüüdistus.

Otsus esitada ametlik süüdistus peaministrile on nüüd prokuratuuri kätes.

Politsei sõnul võttis Netanyahu kingitustena kahelt miljardärilt vastu ligi 300 000 dollarit.

Netanyahu valitsuse ministrid on pärast politsei avaldust väljendanud peaministrile toetust.

Opositsioonipoliitikud nõuavad aga Netanyahu tagasiastumist ja ärgitavad tema koalitsioonipartnereid valitsusest välja astuma. Opositsioonilise Töölispartei juhi Avi Gabbay sõnul peavad Netanyahu suurimate koalitsiooniparteide liidrid rahandusminister Moshe Kahlon ja haridusminister Naftali Bennett valima peaministri või seadusliku korra kaitsmise vahel.

"Minu silmis on selge, et praegune valitsus peab minema valimistele. See pole võimalik, et see valitsus jätkab nii nagu enne," ütles Gabbay Iisraeli Armeeraadiole. "Peaminister, kes tegeleb oma politsei ja korrakaitsjate ründamisega, ründab lihtsalt iseennast ja riiki," ütles ta.

"Valitsuses tõepoolest eksisteerib korruptsioonikultuur," lisas Gabbay.

Netanyahu süüdistas teisipäeval politseid nõiajahis, lubas jääda ametisse ning kandideerida ka uutel valimistel.

Netanyahut kahtlustatakse jõukatelt toetajatelt, sealhulgas ammuselt sõbralt, ärimehelt ja Hollywoodi produtsendilt Arnon Milchanilt hinnaliste kingituse vastuvõtmises. Samuti kahtlustatakse teda Austraalia miljardärilt James Packerilt kingituste vastuvõtmises. Politsei teatel on neil juurdluse käigus kogunenud piisavalt asitõendeid, et esitada peaministrile ametlik süüdistus.

Teine korruptsioonijuurdlus puudutab kahtlust, et Netanyahu tahtis sõlmida suuretiraažilise päevalehega Yediot Aharonot kokkulepet soodsa meediakajastuse saamiseks. Arvatakse, et tehing ei saanud teoks, kuid selle tingimused näinuks ette Yedioti konkurendi, samuti Netanyahut toetava tasuta jagatava ajalehe Israel Hayom tegevuse kitsendamist.

Politsei hinnangul on neil piisavalt asitõendeid, et esitada nii Milchanile kui Yediot Ahronoti väljaandjale Arnon Mozesile süüdistus altkäemaksu andmises.

Netanyahu: Iisraeli valitsuskoalitsioon on stabiilne

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kritiseeris kolmapäeval politseid seoses tema vastu algatatud korruptsioonijuurdlusega ning kinnitas, et valitsuskoalitsiooni seisund on stabiilne.

"Ma kinnitan teile, et koalitsioon on stabiilne," sõnas Netanyahu üritusel Tel Avivis. "Ei mul ega mitte kellelgi teisel pole valimiste kava. Me jätkame koostööd Iisraeli kodanike heaks ametiaja lõpuni," sõnas ta.

Netanyahu kritiseeris Tel Avivis ka politsei soovitust esitada talle ametlik süüdistus korruptsioonis.

"Politsei soovitus on auke täis nagu Šveitsi juust," sõnas peaminister. Samuti kritiseeris Netanyahu politsei raportit, mis on tema sõnul eksitav ning loogika ja tõega vastuolus.

Allikas: AP-AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: