Yana Toom: kõige russofoobsem pealinn EL-is on London ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Yana Toom
Yana Toom Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Brittide trump Euroopa Liidust (EL) lahkumise läbirääkimistel on nende väide, et nad on Euroopa julgeolekugarantii Venemaa vastu ning see teeb neist kõige russofoobsema pealinna EL-is, leiab Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom (Keskerakond).

"Brittidel on rasked läbirääkimised seoses lahkumisega Euroopa Liidust ja nad vajavad lisatrumpi ja selleks on brittidel väide, et nad on julgeolekugarantii Euroopas. Selleks on aga omakorda vaja vaenlast ning vaenlaseks sobib suurepäraselt Venemaa," rääkis Toom Vikerraadio saates Reporteritund.

Toom ütles veel, et Euroopa Liidu laienemine 2004. aastal (2004 liitusid Eesti, Läti, Leedu, Poola, Ungari, Tšehhi, Slovakkia, Sloveenia, Malta, Küpros - toim.) oli viga, sest liit kaotas sellega oma ühtsuse ning uued liikmesriigid on Venemaa suunal domineerinud ja Brüsseli otsuseid mõjutanud.

"Kaua see kestab ja kes lõpuks peale jääb, kas uued liikmesriigid eesotsas (nende mõjutaja - toim.) Washingtoniga või vanad liikmesriigid, see on dilemma. Kindlasti pole meie see riik, kes Brüsselis, Londonis või Washingtonis ütleb, et me läheme nüüd Putiniga rääkima, sest meil kõrini sellest sõjast, avame selle ukse ja üritame läbi rääkida."

EKRE esimees Mart Helme leidis, et Eesti välispoliitika ja diplomaadid on igasuguse julguse kaotanud. "Kui me oleks 1990-ndate alguses pidanud läbirääkimisi nii nagu peavad praegu Eesti diplomaadid, siis poleks ükski Vene sõdur lahkunud ja Ämaris oleks NATO lennukite asemel endiselt Vene lennukid."

Helme ei välistanud, et ka tulevikus võivad liitlased teha otsuseid, mis Eesti huvidega ei arvesta. "Me ei tea, kes tänastest liitlastest võivad olla homme teisel pool rindejoont. Ajalool on omad mustrid, mis ei ole pidevad."

Toom lisas, et ta ka temal on hirm. "Ma tahan uskuda, et Euroopa Liit püsib ühtne ja me üksteisele nuga selga ei löö, aga silmad tuleb lahti hoida, eriti Eesti-sugusel väikeriigil ning mitte olla naiivne ja lasta end uinutatud solidaarsusjuttudega. Meist sõidetakse esimesena üle. Selleks peab alati valmis olema nii liitlaste, naabrite kui ka sõprade poolt."

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: