Riigikogu võttis käsile KOV-id, kes loobuvad korruptsioonikahju nõudmisest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Riigikogu plaanib anda prokuratuurile õiguse nõuda korruptsioonis süüdi mõistetud ametnikelt sisse omavalitsustele tekitatud rahaline kahju.

Seda juhul, kui omavalitsus ise kahju korvamist ei nõua. Kahjude sissenõudmiseks muudetakse kriminaalmenetluse seadustikku.

Otsus seadust muuta tuli juhtumitest, mil omavalitsus loobus talle tekitatud kahju sissenõudmisest. Markantseim näide on Kohtla-Järvelt. Endised linnajuhid Jevgeni Solovjov ja Jüri Kollo tekitasid Kohtla-Järvele kahju ligi miljoni eurot.
Nende karistus jõustus 2016. aasta augustis, ent linn pole kahju hüvitamiseks kohtusse pöördunud .

Linnavalitsuse õigusnõunik Vadim Vilde ütles telefonitsi, et hagi on koostamisel, kuid kogu tekitatud kahju hüvitamisele ei pruugi lootust olla, sest aegumistähtaeg on möödas. Kohtla-Järve pole aga ainus.

"Tegelikult võib maksumaksjale tekitatud kahju siin peaprokuröri hinnangul küündida miljonitesse, sest üksikute kriminaalasjade raames on need summad olnud kümnetest tuhandetest kuni sadade tuhandeteni," ütles Reformierakonna esimees Hanno Pevkur.

Septembris pöördus riigikogu põhiseaduskomisjoni poole õiguskantsler Ülle Madise ettepanekuga, et riigikogu muudaks seadust nii, et omavalitsuse loobumise korral saaks kahju sisse nõuda keegi teine.

Reformierakonna algatatud eelnõu annab kahju sissenõudmise õiguse prokuratuurile. Seadusemuudatusel on ka koalitsiooni toetus.

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ütles, et tihti arvatakse, et kohtumenetlus iseenesest juba karistab inimest. "Aga kuna nii kohalik omavalitsus kui keskvalitsus tegelevad mõlemad maksumaksja raha eest, siis on mõistlik, et kui on need vahendid omastatud, siis tuleb ka need tagasi maksta."

Reformierakonna esimees ütles, et kaaluti, kes peaks sissenõutud kahju endale saama. "Leidsime, et mõistlikum on jätta see riigi tuludesse. Väga lihtsal põhjusel: motiveerida kahjukannatanuid ise selle kahjunõudega tegelema," sõnas Pevkur.

Õiguskantsleri ettepanekutega tegeleb ka põhiseaduskomisjon ja edaspidi võidakse mõlemad eelnõud ühendada.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: