Aktivistid: Ida-Ghoutas sai keemiarünnakus kannatada 30 inimest

Valitsusvägede pommitamistes viga saanud laps Ida-Ghouta välihaiglas.
Valitsusvägede pommitamistes viga saanud laps Ida-Ghouta välihaiglas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Süürias Ida-Ghoutas sai esmaspäeval režiimivägede kloorgaasi rünnakus kannatada vähemalt 30 inimest, teatas teisipäeval Süüria tsiviilkaitseamet ehk Valged Kiivrid.

Tsiviilkaitse sõnul sattus esmaspäeval valitsusväe keemiarünnaku alla Hammuriyeh' linn. Mürkgaasi läbi sai kannatada 30 inimest, suuremalt jaolt naised ja lapsed. Teadet vahendas Türgi uudisteagentuur Anadolu.

"Assadi režiim kasutas viimati keemiarelva Ida-Ghoutas 25. veebruaril, siis sai Damaskuse eeslinnas kannatada 16 inimest," seisis teates.

Anadolu märkis, et 27. veebruaril alustas Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon Süürias keemiarelva kasutamise uurimist.

Kreml nimetab väiteid Damaskuse keemiarelva kasutamise kohta laimuks.

Ida-Ghoutas hukkus esmaspäeval valitsusväe rünnakutes 80 inimest

Süürias Ida-Ghoutas hukkus esmaspäeval valitsusväe õhu- ja suurtükirünnakutes 80 inimest ja kümned said viga, teatas vabaühendus teisipäeval.

ÜRO Julgeolekunõukogu andis 26. veebruaril korralduse kehtestada Ida-Ghoutas toimuva valitsusvägede pealetungi taustal Süürias 30-päevane relvarahu. Esmaspäev oli Ida-Ghoutas ohvriterohkeim päev pärast korralduse väljastamist.

Valitsusväed ignoreerisid relvarahunõuet ja jätkasid rünnakutega, mis nõudsid esmaspäeval 80 inimelu ning vigastasid kümneid veel, teatas Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Heategevusorganisatsioon Süüria Ameerika Meditsiiniühing teatas 79 hukkunust.

Vaatlejad: Ida-Ghoutas hukkus teisipäeval režiimi õhulöökides üheksa tsiviilisikut

Süürias Ida-Ghouta enklaavis hukkus teisipäeval režiimivägede õhulöökides vähemalt üheksa tsiviilisikut, ütlesid vaatlejad ja uudisteagentuuri AFP korrespondendid.

Tsiviilisikud hukkusid teisipäeva varahommikul õhulöökides Jisreeni linnale, teatas vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus. Ööl vastu teisipäeva ründas Süüria režiimi õhuvägi Sabqa ja Hammuriyeh' linna ja teisipäeva varahommikul ka Douma linna, lisas keskus.

Jisreenis hukkunute sissearvamisel on alates esmaspäevast režiimivägede rünnakutes Ida-Ghoutas surma saanud 95 tsiviilisikut.

Venemaa toetatud Süüria režiimi üksused alustasid 18. veebruaril pealetungi Ida-Ghoutale ning üksused liiguvad järjepidevalt edasi. Teisipäeva hommiku seisuga kontrollivad nad umbes 40 protsenti enklaavist, ütles keskus.

Režiimivägede ja mässuliste relvakokkupõrked jätkuvad enklaavi kirde-, kesk- ja edelaosas, lisas keskus.

Keskuse andmeil on alates 18. veebruarist pealetungis Ida-Ghoutale surma saanud üle 780 tsiviilisiku, neist 170 lapsed.

Erdoğan süüdistas maailma Ida-Ghouta asjus tegevusetuses

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan arvustas teisipäeval rahvusvahelist kogukonda, et see ei võta Damaskuse eeslinnas Ida-Ghoutas toimuvaga midagi ette.

"Ida-Ghoutas toimuv on ebainimlik. ÜRO Julgeolekunõukogu võttis Damaskuse eeslinna osas vastu otsuse. Milleks inimkonnale otsused, mida ei täideta? Inimkonda lihtsalt petetakse, eksitatakse," ütles Erdoğan oma erakonna parlamendisaadikutele.

"Ega Türgi asjata iga kord meenuta, et maailm on suurem kui ÜRO Julgeolekunõukogu viis alalist liiget," lisas ta.

Erdoğan ütles samuti, et terroristid loovad Süüria valitsuse toetusel Türgi piirile koridori.

"Kuna kava luua Süüria-Türgi piirile terroristlik koridor on suurel määral kooskõlastatud Assadi režiimiga, siis siin on terroristidel üks sihtmärk - Türgi," ütles riigipea.

Venemaa: Ida-Ghoutasse läheb järgmine abikonvoi ilmselt neljapäeval

Venemaa Süüria lepituskeskus teatas teisipäeval, et järgmine humanitaarkonvoi peaks Ida-Ghoutasse teele asuma neljapäeval.

Vene Süüria vaenupoolte lepituskeskuse esindaja kindralmajor Vladimir Zolotuhhin ütles, et leppis kokku kohtumise rahvusvaheliste humanitaarühendustega, et arutada Ida-Ghoutasse minevate humanitaarsaadetiste koordineerimist.

"Esmaspäeval pärast humanitaaraktsiooni Doumas arutasime rahvusvaheliste humanitaarühenduste esindajatega järgnevaid samme tegevuse koordineerimiseks humanitaarkonvoide saatmisel Ida-Ghoutasse, sh lähimal neljapäeval," ütles ta ajakirjanikele.

"Lepiti kokku kohtumine, kus arutatakse üksikasjalikult soove, millega ettevõtmise korraldajad on pärast esimest üritust välja tulnud," märkis ta.

Esmaspäeval jõudis Ida-Ghoutasse 45 veokist koosnenud abikonvoi, kuid abi mahalaadimine tuli katki jätta ja veokid pidid sealt lahkuma ägenenud vägivalla tõttu. Suurem osa abist õnnestus siiski maha laadida, ütlesid ametnikud.

Venemaa lubab tagada Ida-Ghoutast lahkuvate mässuliste turvalisuse

Venemaa on valmis andma julgeolekugarantiisid mässulistele, kes nõustuvad lahkuma Süürias asuvast ja mässuliste kontrollitud Ida-Ghoutast, ütles Venemaa kaitseministeerium teisipäeval.

Ministeeriumi sõnul ärgitasid selle läbirääkijad Süürias esmaspäeva hilisõhtul kõiki mässuliste liidreid Ida-Ghoutas lubama tsiviilisikutel piirkonnast lahkuda. Lisaks ütles ministeerium, et lahkuda võivad ka mässulised ja nende pereliikmed ning nad võivad oma relvad kaasa võtta.

"Kui te ei taha lubada tsiviilisikutel lahkuda teie kontrollitud rajoonidest, siis oleme valmis tagama turvalise lahkumise Ida-Ghoutast teile ja teie perekondadele," lausus esmaspäeval Vene Süüria lepituskeskuse juht Juri Jevtušenko.

"Selleks antakse teile vajalik arv sõidukeid ja kaitse kogu teekonna vältel," lisas ta.

"Venemaa lepituskeskus tagab kõikide mässuliste turvalisuse, kes otsustavad Ida-Ghoutast lahkuda oma isiklike relvade ja perega," ütles Jevtušenko.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: