Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Süüria režiimiväed tungivad Ida-Ghoutas edasi

{{1520871180000 | amCalendar}}
Lapsed ümber piiratud Ida-Ghoutas.
Lapsed ümber piiratud Ida-Ghoutas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Süüria režiimiväed jätkasid esmaspäeval pealetungi Damaskuse lähistel mässuliste kontrolli all olevale Ida-Ghouta enklaavile, mille kahele linnale anti taas õhulööke.

Kolm nädalat väldanud pealetungiga on valitsusväed hõivanud üle poole enklaavist, mässuliste territoorium on kahanenud kolmeks üksteisest eraldatud piirkonnaks.

Ida-Ghouta ründamine on olnud Süüria kodusõja jooksul üks raevukamaid, pealetungis on vaatlejate andmeil hukkunud üle 1100 tsiviilisiku. Mässuliste tules Damaskusele on samal ajal hukkunud 35 tsiviilisikut, teatas vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Maaväed jätkasid esmaspäeval edasiliikumist Damaskusele kõige lähemal asuvatele aladele, kasutades baasina pühapäeval hõivatud Medeira linna. Vaatluskeskuse teatel liiguvad režiimiväed Medeirast Harasta ja Arbini suunas.

Sõjalennukid pommitasid esmaspäeval kahte linna, mis asuvad Ida-Ghouta lääneosas. Mässuliste käes on lisaks veel Douma enklaavi põhjaosas ning Hammuriyeh´ ja seda ümbritsevate linnade tsoon piirkonna lõunaosas.

Pealetung jätkub vaatamata ÜRO Julgeolekunõukogus 24. veebruaril vastu võetud resolutsioonile, milles kutsutakse kehtestama riigis 30-päevast relvarahu. Venemaa ja Süüria režiim on õigustanud ründeoperatsioone asjaoluga, et resolutsioon ei kata operatsioone terrorirühmituste vastu.

Süüria režiim on kasutanud mitme kaotatud piirkonna tagasivõtmiseks taktikat, mille järgi avaldatakse esmalt ümberpiiratud mässulistele tugevat sõjalist survet ja seejärel sunnitakse nad nõustuma evakueerimisleppega.

Vaatluskeskuse ja ühe läbirääkija sõnul on režiim teinud sellise ettepaneku Hammuriyeh´ mässulistele.

USA esitas ÜRO julgeolekunõukogule uue resolutsioonikavandi

USA esitas esmaspäeval ÜRO Julgeolekunõukogule uue resolutsioonikavandi, milles nõutakse 30-päevase relvarahu kehtestamist Süüria Ida-Ghouta enklaavis.

Ühendriikide suursaadik Nikki Haley ütles Julgeolekunõukogule, et 24. veebruaril vastuvõetud resolutsioon 30-päevasest relvarahust Süürias "on läbi kukkunud", sest Süüria valitsusväed ja Venemaa on hoogustanud pealetungi Ida-Ghouta mässuliste käes olevatele aladele.

"Me oleme koostanud uue relvarahuresolutsiooni, mis ei jäta ruumi möödahiilimisele," ütles Haley. "Tsiviilisikute olukord Ida-Ghoutas on kohutav ja Ühendriigid on tegutsemas." 

USA diplomaat süüdistas Venemaad relvarahuresolutsiooni poolt hääletamises ja selle seejärel "viivitamatus kõrvaleheitmises". Venemaa korraldas tema sõnul nelja resolutsiooni vastuvõtmisele järgnenud päeva jooksul 20 õhureidi Damaskuses ja Ida-Ghoutas.

Haley hoiatas, et Washington "on valmis vajadusel tegutsema" iga "riigi vastu ja eriti seadusetu Süüria režiimi vastu, kes on otsustanud oma tahet keemiarünnakute ja ebainimlike kannatuste läbi peale suruda".

USA kavandis, mida AFP nägi, kutsutakse kehtestama 30-päevast relvarahu üle kogu Ida-Ghouta ja Damaskuse linna, mis algaks kohe pärast resolutsiooni heakskiitmist.

Resolutsioon kutsub tagama "turvalist, takistamatut ja püsivat ligipääsu" humanitaarkonvoidele ja "turvalisi ja tingimusteta meditsiinilisi evakuatsioone Ida-Ghoutast".

Ka Prantsusmaa kutsus esmaspäeval Venemaad peatama valitsusvägede ägedat pealetungi Süürias.

Samuti kordas president Emmanuel Macron oma varasemat hoiatust, mille kohaselt on Pariis valmis koos USA-ga ründama Süüria režiimi objekte, kui neid kasutatakse keemiarünnakuteks tsiviilelanike vastu.

Süüria TV: tsiviilisikute grupp lahkus Ida-Ghouta enklaavist

Veel üks rühm tsiviilisikuid lahkus Süüria valitsusvägede loodud turvakoridori kaudu Ida-Ghouta enklaavist, teatas riigitelevisioon esmaspäeval.

Riigitelevisioon näitas kaadreid väikesest salgast meestest, naistest ja lastest, kes lahkusid pühapäeval Süüria vägede kätte langenud Madyara linnast.

Ida-Ghoutas vajab kiiret meditsiinilist evakuatsiooni üle 1000 inimese

Süüria Ida-Ghouta enklaavis vajab kiiret meditsiinilist evakueerimist üle tuhande inimese, peamiselt naised ja lapsed, teatas ÜRO esmaspäeval.

Ida-Ghouta mässuliste kontrolli all olevad piirkonnad on valitsuse piiramisrõngas ning 400 000 tsiviilelanikku on toidu- ja ravimipuuduses.

"Meditsiinilist evakuatsiooni vajab üle tuhande inimese, neist suurem osa naised ja lapsed," ütles ÜRO humanitaarameti (OCHA) esindaja Linda Tom Damaskuses.

Süüria sõjas on seitsme aastaga hukkunud üle 350 000 inimese

Seitse aastat kestnud Süüria sõjas on hukkunud üle 350 000 inimese, teatas vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus esmaspäeval.

Keskuse andmetel on alates 2011. aasta 15. märtsist saanud surma 353 935 inimest, nende seas 106 390 tsiviilisikut.

Sõjas on hukkunud 106 390 tsiviilisikut, nende seas 19 811 last ja 12 513 naist. Hukkunute seas on 63 820 valitsusväelast, 58 130 režiimi liitlasväelast ja omakaitsevõitlejat (nende hulgas 1630 Liibanoni Hizbollah´ ja 7686 teiste šiiarühmituste võitlejat).

Surma on saanud 63 360 äärmusislamisti ja pühasõdalast ning 62 039 teiste opositsioonijõudude ja kurdi vägede võitlejat ning ülejooksnud valitsussõdurit.

196 hukkunu puhul on surm dokumenteeritud, kuid nende isik on jäänud tuvastamata.

Süüria konflikti alguseks peetakse 2011. aasta 15. märtsi.

ÜRO: lapsed on Süüria konfliktis üha haavatavamad

Lapsed on Süüria seitse aastat kestnud konfliktis aina suuremas ohus, märkis ÜRO esmaspäeval.

2017. aastal hukkus sõjas kaks korda rohkem lapsi kui aasta varem, teatas ÜRO lasteorganisatsioon (UNICEF) värskes raportis.

"2017. aastal hukkus äärmuslikus ja valimatus vägivallas rohkem lapsi kui kunagi varem - 50 protsenti rohkem kui 2016. aastal,"  märkis UNICEF, lisades, et 2018. aasta algus on olnud veelgi hullem.

Vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus andmetel on Ida-Ghouta enklaavis alates veebruari algusest hukkunud režiimi ja selle liitlaste rünnakutes üle 200 lapse. Vabaühenduse teatel on pealetungi tsiviilohvritest viiendik lapsed.

ÜRO andmeil ähvardab Süürias lõhkeaineoht umbes 3,3 miljonit last.

Venemaa on Süüria sõjas katsetanud 210 relvasüsteemi

Venemaa ja Süüria sõdurid on Süüria sõjas katsetanud 210 relvasüsteemi, ütles Venemaa kaitseminister.

"Süüria (sõda) on kindlasti olnud tohutu kogemus. Oleme näinud 210 relvasüsteemi kasutamist. Meie ja süürlased katsetasime neid lahinguväljal," lausus Sergei Šoigu Andrei Kondašovi filmis "Putin".

Šoigu sõnul on ta kindel, et katsetamise tulemusena tehakse need relvasüsteemid paremaks ja efektiivsemaks.

Venemaa sekkus Süüria sõjas Süüria valitsuse poolel mässuliste ja pühasõdalaste vastu 2015. aasta septembris.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: