Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pariis: Macron ja Trump vastavad uutele keemiarünnakutele Süürias

{{1519985100000 | amCalendar}}
Tuleleek Damaskuse kohal pärast väidetavat raketirünnakut Ida-Ghoutas
Tuleleek Damaskuse kohal pärast väidetavat raketirünnakut Ida-Ghoutas Autor/allikas: AFP/SCANPIX

Prantsuse president Emmanuel Macron ja USA riigipea Donald Trump lubasid reedel telefonivestluses, et uued keemiarünnakud Süürias ei jää karistuseta, teatas Élysée palee avalduses.

Macron "rõhutas, et tõestust leidnud keemiarelvade kasutamisele, mis viib tsiviilisikute hukkumiseni, järgneb kindel vastus kooskõlas Ameerika liitlastega", teatas Prantsuse presidendi kantselei.

USA korraldas 2017. aasta aprilli algul vastuseks Süüria režiimi keemiarünnakule raketirünnaku valitsusvägede baasile, kus keemiarünnakut ette valmistati.

Vene välisministeerium teatas reedel ÜRO Julgeolekunõukogu relvarahuresolutsioonist hoolimata Süüria maavägede pealetungist mässuliste kantsile Ida-Ghoutale, mida režiimiväed on üle kümne päeva pommitanud.

Vene välisametkonna teatel toetavad Süüria maavägesid Süüria ja Vene õhujõud.

Alates 18. veebruarist on režiimi ja Venemaa õhu- ja suurtükirünnakutes Ida-Ghoutale saanud surma üle 600 tsiviilisiku. Ohvrite seas on üle 130 lapse. Intensiivset pommitamiskampaaniat peeti laialdaselt ettevalmistuseks maavägede sissetungile piiramisrõngas enklaavi.

ÜRO Julgeolekunõukogu võttis laupäeval vastu resolutsiooni 30-päevasest relvarahust Süürias, mis ei kata operatsioone äärmusrühmituste vastu.

Süüria ja Venemaa avasid relvarahuresolutsiooni alusel ka humanitaarkoridorid tsiviilisikutele, kes soovivad enklaavist lahkuda. Seni pole seda võimalust kasutanud ükski inimene.

Damaskusest ida pool asuvas Ida-Ghoutas elab umbes 400 000 tsiviilisikut, enklaavi kontrollib suur hulk relvarühmitusi, millest osa on esindatud vaid piirkonna mõnes osas.

Peajõud moodustavad islamistlikud rühmitused Jaish al-Islam, Faylaq al-Rahman ja Ahrar al-Sham, mis  teisipäeval ÜRO-le saadetud kirjas kinnitasid "täielikku valmisolekut" saata enklaavist välja Hayat Tahrir al-Shami rühmituse pühasõdalased.

Reedel tuli ka teade, et Türgi õhurünnakutes Põhja-Süürias Afrinis hukkus vähemalt 14 Damaskusele lojaalset võitlejat, kes toetavad enklaavis kurdi omakaitsevägesid.

Ööl vastu reedet Jamma külale korraldatud õhurünnakutes sai veel kolm kurdivõitlejat surma, teatas Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Kurdi rahvakaitseüksuste (YPG) esindaja sõnul olid Türgi sõjalennukite sihtmärgiks Süüria valitsusväed.

Ankara alustas 20. jaanuaril Süüria Afrini piirkonnas õhu- ja maavägede rünnakuid YPG vastu. Ankara väitel on YPG Türgis terrorirühmituseks nimetatud Kurdistani Töölispartei (PKK) Süüria haru.´

Süüria valitsusväed saatsid võitlejad enklaavi kuu aega pärast kurdide abipalvet. Režiimimeelsed võitlejad on kurdide sõnul asunud positsioonidele enklaavi mitmel rindel.

Neljapäeval kandsid Türgi väed Afrinis suuri kaotusi, sõjaväe teatel hukkus kaheksa ja sai viga 13 sõdurit. Alates operatsiooni algusest on hukkunud kokku vähemalt 40 Türgi sõjaväelast.

Süüria Inimõiguste Vaatluskeskuse teatel on Türgi pommitamises hukkunud üle 140 tsiviilisiku. Türgi on eitanud suurt tsiviilohvrite arvu.

Allikas: AFP-Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: