Mobiili kasutamine ja meikimine on kõige ohtlikumad tegevused roolis

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Roolis meikimine Autor/allikas: Images and Stock Photos

Eesti inimesed peavad autoroolis kõige ohtlikumaks tegevuseks telefoniga sõnumite, postituste saatmist ja lugemist ning ka meikimist, selgus maanteeameti tellimusel läbi viidud Turu-uuringute AS-i küsitlusest.

95 protsenti Eesti elanikest peab kõige ohtlikumaks tegevuseks roolis telefoniga sõnumite, postituste saatmist ja lugemis. Seejärel meikimist, enese sättimist; pildistamist, filmimist (85 protsenti); lastega tegelemist ja telefoniga rääkimist (73 protsenti).

Söömist, joomist peab ohtlikuks 57 protsenti, suitsetamist ning CD vahetamist, raadiojaama otsimist 40 protsenti. Sõidukiroolis peetakse pigem ohutuks vestlust kaassõitjatega, navigatsiooniseadmete kasutamist kui ka raadiosaate või muusika kuulamist.

Viimase 12 kuu jooksul on mõnda liiklusohtlikku olukorda sattunud 26 protsenti sõidukijuhtidest, s.o 170 000 inimest, s.h on igaüks neist nimetanud keskmiselt kaks erinevat liiklusohtliku olukorra põhjustajat.

Liiklusohtlikku olukorda on sagedamini sattunud kuni 34-aastased (35-41 protsenti) sõidukijuhid. Kõige levinumaks liiklusohtlikku olukorda sattumise põhjuseks on telefoni kasutamine (14 protsenti sõidukijuhtidest). Seejärel on liiklusohtliku olukorra põhjustajaks vestlus kaassõitjatega (9 protsenti sõidukijuhtidest.

Mobiiltelefoni on viimase 12 kuu jooksul kasutanud sõiduki juhtimise ajal 72 protsenti sõidukijuhtidest, s.h 15 protsenti kasutavad mobiiltelefoni sageli. Mobiiltelefoni kasutajate ega ka nende sagedaste kasutajate osakaal ei ole viimaste aastatega muutunud.

Telefoni kasutavatest sõidukijuhtidest 63 protsenti kasutab käed-vabad süsteemi, s.h sagedasi kasutajaid on 40 protsenti. Aastaga on vastava süsteemi kasutajate osakaal langenud 10 protsenti ja sagedaste kasutajate osakaal 5 protsenti. Käes hoiab telefoni 79 protsenti sõiduki juhtimise ajal telefoni kasutavatest juhtidest, s.h sageli teeb seda 23 protsenti. Aastaga on vastavalt toimijate osakaal langenud 4 protsenti.

Sõiduki juhtimise ajal telefoni kasutamise tõttu on liiklusohtlikku olukorda sattunud 14 protsenti sõidukijuhtidest, sagedamini kuni 34-aastased (25 protsenti) ja Põhja-Eesti (23 protsenti) elanikud.

Hinnang liiklusrikkumistele

Eesti inimesed peavad kõige tõsisemaks liiklusrikkumiseks joobes juhtimist ning kõige väiksemaks kiiruse ületamist kuni 10km/h.

99 protsenti Eesti elanikest peab alkoholijoobes juhtimist väga tõsiseks või pigem tõsiseks rikkumiseks. 97 protsenti peab tõsiseks liiklusrikkumiseks roolis olles sõnumite või sotsiaalmeedia jälgimist. Punase tulega läbisõitu peab tõsiseks liiklusrikkumist 97 ja punase tulega tee ületamist 94 protsenti.

Kõige vähem tõsiseks liiklusrikkumiseks peetakse kiiruse ületamist kuni 10km/h - seda peab tõsiseks liiklusrikkumiseks 48 protsenti. Mittetõsiseks rikkumiseks aga 51 protsenti. Mobiiltelefoni kasutamist roolis ilma käed-vabad seadmeta peab tõsiseks rikkumiseks 71 ja mittetõsiseks 27 protsenti.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: