Hümniseaduse mahahääletamisele eelnes värvikas väitlus ({{commentsTotal}})

Hümniseaduse eelnõud oli teisipäeval riigikogu ees kaitsmas Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme, kes hurjutas kõiki neid, kes ei jaganud veendumust nagu poleks Eesti rahvuslikud sümblid ründe all.

Ei aidanud Helme kaitsekõne ja tema vastused saadikute küsimustele, eelnõu hääletati menetlusest välja nagu põhiseaduskomisjon oli otsustanud. Aga debatt oli emotsionaalne.

Valik tsitaate istungilt

"Ründe all ei ole mitte ainult hümn. Ründe all on terve meie rahvuslik enesetunnetus – terve meie rahvusriiklus on ründe all. Seda lammutatakse terroristlike meetoditega. Kuidas terroristid toimetavad? Nad ju teavad väga hästi, et mingi pommi plahvatama panemine kuskil ei kukuta valitsusi, ei likvideeri teatud demokraatliku riigi korraldust jne. Aga nad teevad seda täna siin, homme seal, ülehomme kolmandas kohas ja nagu rotid närivad ikka auku suuremaks ja suuremaks. " (Mart Helme.)

""Mu isamaa on minu arm", see on selline kerge variant "Mu isamaa, mu õnn ja rõõmust". See on koopia tegelikult, ütleme, selleks ajaks, kui okupeeritud ajal ei saanud seda õiget hümni laulda ja lauldi seda ja oleks Pacius elus olnud, ta oleks Ernesaksa kohtusse kaevanud plagiaadi eest." (Valdo Randpere.)

"Need, mis on südames, on sageli tähtsamad ja suuremad kui seadusega reguleeritud asjad. Terve Nõukogude võim oli väga seadustega reguleeritud asi, aga südamesse ei saanud ta meile mitte kunagi." (Jaanus Marrandi.)

"Paraku on hümni nagu ka paljude teiste pühade asjadega nõnda, et neid kaitsevad kõige enam inimeste vabadus, avatus, sisemine väärikus ja armastus, mitte niivõrd regulatsioonid, paatos ja käsud." (Toomas Jürgenstein.)

"Vanasti selline kõnemees, kes ütles, et ta annab teistele pasunasse, aeti kotti. Vana hea Eesti komme. Ma juba mõtlesin, et võib-olla peaks selle taastama, aga võib-olla ikka ei ole vaja, sest meil on kultuurrahvas – meil on sisemist kultuuri, parlamentlikke traditsioone – ja nähtavasti saame teistmoodi hakkama." (Aadu Must.)

"Võib ju öelda, et see hümn on meil südames, võib aeg-ajalt lipu vardassse tõmmata, teha kummardusi rahvuslikele väärtustele, aga laias laastus 80 protsenti nende valijatest laulavad ühte teist hümni tund aega enne aastavahetust ega tea ega märkagi, et meie hümn jäi ette kandmata." (Martin Helme.)

"Ma saan aru, et valimisteni on jäänud üks aasta, ja kui muud põhjust ei ole, siis valitakse ära ikka sellepärast, et sa oled kõige suurem patrioot ja kõik teised ei maksa mitte midagi." (Mihhail Stalnuhhin.)

"Kas hümni pidulikel tseremooniatel esitamisel see peab olema alati B-duur, nagu teie eelnõu lisas, või võib olla mõni muu mažoorne helistik?" (Aivar Sõerd.)

"Agarus võib vahel kergesti üle minna ka ogaruseks, kuigi selle tegevuse algataja ei pruugi nii soovida." (Andres Ammas.)

"Mina ei näe küll mitte mingisugust põhjust tegeleda sellise asendustegevusega." (Liisa Oviir.)  

 Näide Mart Helme sõnavõtust:

Toimetaja: Indrek KuusHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: