Sputnik rakendas Eesti ajateenija tulistamisjuhtumi propagandavankri ette

Kuperjanovi pataljoni embleem
Kuperjanovi pataljoni embleem Autor/allikas: Kaitseväe peastaap

Venemaa propagandakanal Sputnik esitas Eesti kaitseväele rea päringuid, milles seostab Võrus end automaadist õlga tulistanud ajateenija juhtumit hoopis vene rahvusest ajateenijate diskrimineerimisega kaitseväes.

"Seoses hiljutise juhtumiga, kus Kuperjanovi jalaväepataljonis vigastas üks ajateenija end tahtlikult tulirelvast, et "lahedat armi saada", üritab Sputnik tõsist propagandavalet levitama hakata. Propagandakanal Sputnik on alustamas järjekordset kampaaniat, et tekitada lõhe Eestis elavate inimeste vahele ning õhutada rahvuste vahelist vaenu nii ühiskonnas kui ka kaitseväes. Sputnik on kaitseväele ja kaitseministeeriumile saatnud rea küsimusi, mis sisaldavad endas nii valesüüdistusi kui valeväiteid. Mitte ükski Sputniku esitatud väidetest ei vasta tõele," ütles major Arvo Jõesalu ERR-i uudisteportaalile.

ERR.ee andmetel ei olnud end õlga tulistanud ajateenija isegi mitte vene rahvusest.

Avaldame alljärgnevalt Sputniku küsimused täies mahus:

"Eesti meedia avaldas info, mille kohaselt 1. märtsi õhtul tulistas Võru Kuperjanovi pataljoni ajateenija end automaadist AK4 õlga, sooviga saada kuuliarmi. Kas see on tõesti nii?

Meie infoallikad Kaitseväes pakuvad aga hoopis teistsugust pilti. Nende käsutuses oleva info kohaselt sai vene keelt kõnelev noormees haavata põgenemiskatsel, mil sõjaväepolitsei teda kinni pidas. Mida Te selle kohta ütlete?

Meie allikate andmeil oli põgenemise põhjuseks ebanormaalne atmosfäär, mis pataljonis just venekeelsete ajateenijate ümber tekkinud on. Kuivõrd see tõele vastab?

Näiteks keelduvad meile teadaolevalt pataljoni meedikud osutamast meditsiinabi neile sõduritele, kes ei valda piisaval tasemel riigikeelt. Kas niisugused juhtumid olid Kuperjanovi pataljonis?

Samuti on nende venekeelsete ajateenijate, kes eesti keelest piisavalt aru ei saa, pidev solvamine ja tagakiusamine allohvitseride poolt juba reegliks muutunud. Kas see on tõesti nii?"

Praeguse juhtumi käekiri on sarnane vahetult enne vabariigi aastapäeva juhtunuga, kus Venemaa meediaväljaanded levitasid valeväidet, mille kohaselt olla esitanud 1. jalaväebrigaadis teeninud venekeelsed ajateenijad ühispöördumise protestiks selle vastu, et neid sunnitakse laulma solvavana tunduvat "Metsavendade laulu", kus räägitakse "vene tiblade tapmisest".

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: