Novatoursi eksjuht: ettevõttes käis ulatuslik maksupettus

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Novatoursi endine direktor Andree Uustal väidab, et Eesti suurimas paketiturismifirmas käis suurejooneline maksupettus, kus viidi libalepingute abil välja 20 miljonit eurot.

"Pealtnägija" meenutas, et Uustal juhtis reisikorraldaja Novatours Eesti esindust kaheksa aastat ja pööras enda sõnul raskustes ettevõtte tõusuteele. Kui 2009. aastal viis Novatours Eestist välja 20 000 turisti, siis eelmisel aastal juba üle 50 000.

Kuid nüüd tuleb Uustal oma nime ja näoga välja ning räägib, kuidas Poola ja Leedu omanikele kuuluvas kontsernis käis süsteemne ja suurejooneline maksupettus. Eesti riik on tema sõnul jäänud ilma neljast-viiest miljonist eurost.

Novatoursi ametlik kommünikee on napp ja nimetab asja laimuks: "Endise juhatuse liikme poolt edastatud väljamõeldud lugu on pelgalt ebaadekvaatne reageering faktile, et tema vastu on esitatud tsiviilhagi. Hagi esitamise põhjus on tema enda kasuks tehtud alusetud maksed."

Uustalile heidab Novatours ette, et ta maksis endale ja alluvatele väidetavalt alusetuid lisatasusid kokku 3,8 miljonit eurot, mis on omalaadne rekord. Ainus, milles pooled õieti praegu kokku lepivad, on, et kõik läks pauguga lõhki mullu 20. septembril.

Uustali väitel on tüli põhjus aastaid väldanud mahhinatsioonid, millest ta tahtis välja astuda. Kõik algas tema sõnul mõned aastad pärast seda, kui temast sai Novatoursi Eesti osa juht.

"Kui ettevõte hakkas kasumit teenima, ütleme siis, üks neli aastat tagasi, siis need rahad hakkasid sealt välja liikuma vaikselt. Küll erinevate teenuslepingute eest Leedu emaettevõttele kui ka siis pangast, ja lubati, et Andree, küll saab korda," rääkis Uustal.

Ehkki tema uurimist algatades arvuti ja telefon rekvireeriti, on Uustalil tõestuseks säilinud hulka dokumente ja kirju, mida ta esimest korda avalikkusega jagab. Näiteks emafirma finantskontrolleri Tomas Staškunase suunised, kuidas sisuliselt pidada topeltraamatupidamist. Lisaks hulgaliselt sisult fiktiivseid arveid turundus- ja juhtimistasude kohta.

Siin tuleb mängu panganduse mõiste "cach pooling." See on võimalus kontserni kõigi tütarde raha lühiajaliselt emafirma kontole tuua ilma laenu- või muu lepinguta.

Äriseadus ütleb, et emaettevõtjale võib laenu anda, aga ainult, kui see ei kahjusta firmat või tema võlausaldajaid. Enesestmõistetavalt peaks olema ka korrektsed paberid. Kuid Uustali sõnul rikuti mõlemat.

Novatours, keda esindab Soraineni advokaadibüroo palgal endine riigiprokurör Norman Aas, kinnitab, et hagi anti sisse mullu sügisel, aga detaile ei avalikusta, sest kommenteerimine võib kohtuasja mõjutada.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: