Novatoursi sisetüli: eksjuht ja ettevõte esitavad vastastikuseid süüdistusi

{{1517835600000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Novatoursi Eesti tütarettevõtet kaheksa aastat juhtinud ning sügisel ametist kõrvaldatud juht Andree Uustal väidab, et Leedu emaettevõtte juhid kasutavad tütarettevõtetelt võetud laenuraha endale dividendide maksmiseks ning ettevõtte finantsseis on pankroti äärel. Emaettevõtte sõnul tegi hoopis Uustal enda kasuks alusetuid makseid. Turismiettevõtete liit ja tarbijakaitseamet kinnitavad, et avalikud andmed neid väiteid ei kinnita ning tarbijatel põhjust muretseda pole. 

Kaheksa aastat Novatours OÜ-d juhtinud Andree Uustal saatis esmaspäeva hommikul avaliku kirja, milles väidab, et Leedu emaettevõtte juhid ei kasuta ettevõtte raha heaperemehelikult, nii et ettevõtte finantsstabiilsus on kõikuma löönud. Ta ise kõrvaldati septembris juhatuse liikme kohalt, ent tegevjuhi leping temaga on endiselt lõpetamata.

Uustali süüdistused endise tööandja vastu on karmid.

"Äriühing oli liialdamata öeldes suures kahjumis ja pankrotiohus, millest ülesaamiseks juba enne minu tööleasumist oli ühest offshore'ist liikunud Novatoursi üle 800 000 € raha, mille päritolu vastu mul soovitati mitte ülearu huvi tunda – mina pidin teadma, et Novatoursi on selle raha eest koostanud Eesti makroökonoomika ja meelelahutusturu analüüsi," kirjutas Uustal oma pöördumises.

"01.01.2017 seisuga on Novaturase käes 12 miljonit eurot Eesti tütarettevõtte raha „laenuna“. Need summad on aastate jooksul välja viidud cash pooling'uga – ööseks liikus kõik raha Leetu, aga hommikul enam tagasi ei kantud. Kuigi audiitorfirma Ernst & Young on probleemile aastaid tähelepanu juhtinud, siis nende ja minu tungival nõudmisel vormistati laenuleping 12 miljoni euro osas alles tagantjärele (sh tagantjärele kuupäevadega) 2017. a suvel," lisas Uustal.

Lisaks võttis Leedu emaettevõte Uustali väitel 2015. aasta lõpus laenu kolm miljonit eurot käibevahendite jaoks ja 15 miljonit Novaturase aktsionäridele dividendide maksmiseks. Lisaks võttis Leedu emaettevõte Uustali sõnul Eesti ja Läti tütarettevõtetelt miljoneid eurosid klientide ettemaksuks üle kantud raha. Uustali protestide peale kõrvaldati ta enda sõnul ähvarduste saatel ametist.

Uustal kommenteeris ERR-ile, et teda sundis avalikult sõna võtma info, et Novatoursi emaettevõte soovib minna börsile. Enne seda olevat püütud ettevõtet müüa, ent edutult.

"Mingi väga ohtlik skeem on toimumas. Ma lihtsalt pidin avalikkust teavitama. See ei ole normaalne, mis seal toimunud on," põhjendas Uustal avalikku kirja, lisades, et kõik ta väited rahade liikumise kohta on kontrollitavad.

Novatours: Uustal tegi enda kasuks alusetuid makseid

Reisikorraldusfirma Novatours teatel on selle Eesti üksuse eksjuhi Andree Uustali väited valed, lisaks olevat Uustal teinud enda kasuks alusetuid makseid.

"Endise kohaliku juhi esitatud süüdistused on täiesti alusetud. Ettevõte kavatseb laimamise osas astuda omapoolseid õiguslikke samme," teatas Novatours.

"Nimetatud eelmise juhi poolt edastatud väljamõeldud kirjutis on pelgalt ebaadekvaatne reageering faktile, et tema vastu on esitatud hagi seoses enda kasuks tehtud alusetute maksetega. Antud hagi esitati Eestis kohtule eelmisel aastal," märkis ettevõte.

"Eksjuht saab vastused kõikidele oma küsimustele Eesti kohtust, kus menetletakse tema vastu esitatud tsiviilhagisid," lisas Novatours.

"Kõik Novatoursi majandusaruanded on avalikult kättesaadavad ning me oleme läbipaistev ettevõte nii aktsionäridele, töötajatele kui ka avalikkusele," märkis ettevõte. "Need on olnud rasked õppetunnid, kuid antud kaasusel on olnud minimaalne mõju Novatoursi tegevusele ning me ei näe selles ühtegi täiendavat riski ettevõttele või selle aktsionäridele."

Turismifirmade liit ja tarbijakaitseamet: garantiid kehtivad

Eesti turismifirmade liidu peasekretär Mariann Lugus kommenteeris ERR-ile, et liit on Novatoursi sisetülist teadlik, ent ei saa sellesse sekkuda ega mingit täiendavat uurimist korraldada. Avalikud andmed aga ei anna alust muretsemiseks.

"Kui vaadata, millised on nende finantsgarantiid, siis need on neil olemas. Meil ei ole põhjust arvata, et ettevõtte kliendid peaksid selle pärast muret tundma, mis nende planeeritud reisidega saab," kommenteeris Lugus. "Finantsgarantiid on antud adekvaatsetest finantsinstitutsioonidest ja meil pole põhjust nendes numbrites kahelda. Siiamaani on ju kliente teenindatud ja pole põhjust arvata, et nad seda edaspidi ei tee."

Ka tarbijakaitseamet peab garantiisid piisavaks, et usaldada ettevõtte tegevust edaspidigi.

"Novatoursil on Eestis täiesti kehtiv, korralik ja arvestatav tagatis usaldusväärsete tagatiseandjate juures. Esmapilk sellele olukorrale ei peaks olema niivõrd murettekitav, nagu see kiri tarbijate poole pealt võiks välja paista," kommenteeris tarbijakaitseameti tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetski-Toomik.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: