Eestimaalased peavad parimaks investeeringuks kinnisvara

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Vaade Tallinnale Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti elanike hinnangul on kinnisvara parim vaba raha paigutamise võimalus, selgus Swedbanki tellitud uuringust.

Säästuvõimelistest elanikest hindas 62 protsenti parimaks vaba raha paigutamise võimaluseks investeerimist kinnisvarasse.

Raha paigutamist panka eelistas 27 protsenti küsitletutest, aktsiate ostmist pidas tulusaks ja turvaliseks 19 protsenti, pensionisüsteemi 17 protsenti ja raha fondidesse paigutamist 14 protsenti säästuvõimelistest elanikest.

Viimase viie aastaga on hüppeliselt kasvanud just kinnisvarasse ja pensionisüsteemi investeerimist eelistavate inimeste osakaal.

Vaba raha paigutamist ühisrahastusplatvormide kaudu, hoiu-laenuühistutesse või krüptoraha ostmist usaldavad jätkuvalt väga vähesed, kommenteeris uuringutulemusi Swedbanki rahaasjade teabekeskuse juht Kati Voomets.

Majandusliku heaolu kindlustamisel käsitlevad inimesed investeeringuna eelkõige oma kodu, mitte lisakinnisvara, maad või muid varasid. Vaid iga kümnes uuringus osalenud elanik on viimase kümnendi jooksul investeerinud kinnisvarasse, mis ei ole tema kodu.

Lähima viie aasta jooksul plaanib kodule lisaks kinnisvara osta iga viies elanik.

Vaatamata sellele, et kinnisvara peetakse järjest enam heaks tuleviku kindlustamise vahendiks, ei olda rahaliste raskuste korral valdavalt valmis seda müüma.

Aktsiate ostmist parimaks raha paigutamise viisiks nimetanud vastanutest eelistavad rohkem kui pooled investeerimist Eesti päritolu ettevõtete aktsiatesse.

„Aktsiatesse rohkem investeerima motiveeriks inimesi eelkõige kindel oodatud tulu dividendide näol, ettevõtte usaldusväärsus, soov teenida aktsiahinna tõusust, vähene risk ja varasem positiivne aktsiatesse investeerimise kogemus,“ ütles Kati Voomets.

„Takistustena aktsiatesse investeerimisel toodi välja puudulikke teadmisi ja kogemusi ning ebapiisavaid säästetud rahasummasid,“ lisas Kati Voomets.

Kõikidest küsitluses osalenutest pidas end säästuvõimeliseks 59 protsenti küsitletutest, kellel oli nende endi hinnangul võimalik piirata jooksvat tarbimist ja säästa tulevikuks.

Võimalus raha tulevikuks säästa puudus 29 protsendil vastanutest ning 11 protsenti ei soovinud kokku hoida ega mõtle tulevikule. Kinnisvara omas 85 protsenti uuringus osalenutest.

Uuringu viis läbi konjunktuuriinstituut selle aasta veebruaris. Kokku küsitleti 800 elanikku vanuses üle 16 aasta.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: