Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Miguel Diaz-Canel vannutati Kuuba presidendiks

{{1524144720000 | amCalendar}}
Foto: Xinhua/Jaoquin Hernandez/Chine Nouvelle/SIPA/Scanpix

Kuuba parlament teatas neljapäeval, et valisid Miguel Diaz-Caneli uueks presidendiks. Sellega lõpeb Castrode valitsemise ajajärk saarel.

Diaz-Canel vannutati neljapäeval ka kohe ametisse, vahendasid Reuters ja "Aktuaalne kaamera".

Kuuba esitas kolmapäeval Miguel Diaz-Caneli ainsaks presidendikandidaadiks. Ettepanek läks hääletusele rahvusassamblees.

"Võtan üle vastutuse, mis mulle anti, täieliku veendumusega, et kõik Kuuba revolutsionäärid, ükskõik millisel positsioonil, millist tööd tehes, millisel töökohal
olles siin sotsialistliku riigi kaevikutes, on ustavad meie revolutsiooni ajaloolisele liidrile, ülemjuhataja Fidel Castro Ruzile ja tema eeskujulikule pärandile ning samuti relvajõudude kindrali Raúl Castro Ruzi väärtustele ja õpetustele," kõneles Diaz-Canel.

Diaz-Caneli tähelend algas 2013. aastal, kui riigijuht Raúl Castro ta asepresidendiks tõstis, andes seega rolli kohtuda välisriikide delegatsioonidega ja käia mujal Kuubat esindamas

Kuna riigis valitseb endiselt üheparteisüsteem ehk Kommunistlik Partei, mille juht on Raúl Castro, siis suuri muudatusi oodata pole, vähemalt mitte enne 2021. aastat, kuni Castro mandaat kestab.

Diaz-Canel lubas mõnd muudatust majanduses ja sotsiaalsfääris.

Inseneriharidusega president alustas karjääri koduprovintsis Villa Claras, kus teda peetakse rahvameheks, kes suutis asju ära teha. Korruptsioonivastases võitluses korraldas ta üllatusvisiite ja teenis hüüdnime Diaz y Noche, mis viitas ühele tuntud krimisarjale.

"Tal on kõik oskused, et esindada meid presidendina ning meie sotsiaalseid ja poliitilisi huve," kommenteeris endine naaber Blanca Rita Abreu Terra.

Ideoloogilise mehena tuntud Diaz-Canel võib siiski üllatada, kuid seda alles pärast Raúl Castro täielikku taandumist koos 1959. aasta revolutsiooniga võimule tulnud kaaslastega.

"Tema põhimõtted on väga kindlad, mis puutub soovi Kuubat esile tõsta ja jätta üks ajastu selja taha, sest meil on olnud raskusi. Meil on endiselt probleeme. Teame, et tal saab presidendina olema raske aeg," sõnas Kuuba kirjanike liidu asepresident Marta Anido Gomez.

Kuuba riigimeedia teatas esmaspäeval, et valitsus tõi ettepoole rahvusassamblee istungjärgu, kus president Raúl Castro plaanib tagasi astuda ja võimu nooremale mantlipärijale üle anda.

Raúl Castro sõnul võib Diaz-Canel saada parteijuhiks siis, kui aeg on õige. Samas ta lisas, et presidendiametis saab ta olla kaks viieaastast ametiaega.

Raúl Castro ise asus riiki valitsema 2008. aastal oma venna Fideli asemel, kes oli Kuubat juhtinud 1959. aastast.

87-aastane Castro plaanib jääda edasi Kuuba Kommunistliku Partei esimeheks. See ametikoht tagab talle ulatusliku võimu, muu hulgas annab see kontrolli tema ametijärglase määramise üle.

Toimetaja: Merili Nael, Tarmo Maiberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: