Ratas ÜRO-s: keskenduda tuleb konfliktide ärahoidmisele

Peaminister Jüri Ratas tõdes teisipäeval ÜRO rahuloome konverentsil, et rahu saavutamine ja seejärel säilitamine tagajärgedega tegelemine. Selleks, et maailm muutuks turvalisemaks ja paremaks paigaks, tuleb Ratase sõnul keskenduda senisest tõhusamalt konfliktide ja kriiside algpõhjuste lahendamisele.

"Vägivaldseid konflikte põhjustavad peamiselt ebavõrdsus ning poliitiline, sotsiaalne või majanduslik tõrjutus. Seetõttu saab püsivat rahu saavutada vaid demokraatliku valitsemise, õigusriigi, inimõiguste kaitsmise ning läbipaistvate ja vastutust kandvate riigiasutuste kaudu," rääkis Ratas.

Ta lisas, et oluline on ka mõista naiste ja noorte kandvat rolli rahu hoidmisel. Naiste ja laste õigused ning neile hariduses, tööelus ja ühiskonnas võrdsete võimaluste tagamine on Ratase sõnul Eesti välispoliitika üks peamisi inimõigusalaseid prioriteete.

Eesti osaleb praegu kolmel ÜRO rahuvalvemissioonil kokku 44 kaitseväelasega ning oli eelmisel aastal rahuloomekomisjoni liige. Eesti toetab iga-aastaselt ÜRO rahuloomefondi 75 000 euroga. Fondi toel viib ÜRO ellu projekte 20-30 riigis, nende seas Aafrikas Saheli piirkonnas, Libeerias, Lõuna-Sudaanis jne. Peamised eesmärgid on rahulepete elluviimise, konfliktide rahumeelse lahendamise, majanduse taastumise ning riigistruktuuride loomise toetamine.

Ratas kohtub teisipäeval eraldi ÜRO peasekretär António Guterresega, kellega arutab konflikte ja humanitaarkriise Süürias ja Ukrainas. Kohtumised on plaanis ka Gambia presidendi Adama Barrow ning Kesk-Aafrika Vabariigi presidendi Faustin-Archange Touadéraga.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: