Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestit külastas esimest korda Jaapani kaitseminister

Kaitseminister Jüri Luik kohtus pühapäeval Tallinnas Jaapani kaitseminister Itsunori Onoderaga, et arutada kahe riigi vahelisi kaitsealaseid suhteid ja rahvusvahelise julgeolekuolukorra üle.

Kohtumise fookuses oli küberkoostöö edendamine Eesti ja Jaapani vahel. Minister Onodera on esimene Jaapani kaitseminister, kes Eestit külastanud.

"Eesti ja Jaapani julgeoleku nägemus on sarnane, sest vaatamata kahe riigi omavahelisele kaugusele on sarnased ka meie julgeolekualased probleemid," ütles kaitseminister Luik.

Ministrid nõustusid, et nii Eestis kui ka Jaapanis mõistetakse küberkaitse olulisust ning selles valdkonnas nähakse suuremat koostöö vajadust nii kahepoolselt kui ka NATO-s. "Tänu mõlema riigi kõrgele tasemele infotehnoloogias ja küberkaitses saame olla üksteisele võrdväärseteks partneriteks," lisas Luik.

Kaitseminister Luik kutsus Jaapanit üles kasutama meie küberharjutusvälja ja arendama läbi õppuste koostööd.

Eelmisel sügisel esitas Jaapan taotluse liitumaks NATO küberkaitsekoostöö keskusega Eestis. Pühapäeval külastas minister Onodera keskust ka isiklikult.

Lisaks kahepoolsele koostööle rääkisid kahe riigi kaitseministrid julgeolekuküsimustest, mis seotud Põhja-Korea, Venemaa ning Hiinaga ja arutasid Jaapani ning NATO koostöö teemal.

"Põhja-Korea tuumaprogrammi näol on tegu globaalse probleemiga ning sellele püsiva ning kontrollitava lahenduse leidmine on ülioluline ka Eesti jaoks," mainis Jüri Luik.

Kaitseminister Luik tunnustas ka Jaapani tihedat koostööd NATO-ga ja tõi välja Jaapani suurt panust Afganistani relvajõudude toetamisse. "Samuti on Jaapan liitunud sanktsioonidega Venemaa suunal ning toetanud Ukraina valitsust," lisas Luik.

Laupäeval külastas kaitseminister Itsunori Onodera Ämari lennubaasi, kus sai ülevaate Eesti õhuväest ning seal parasjagu toimunud õppusest Siil. Samuti tutvus minister Ämaril Prantsuse õhuturbe kontingendi tegevusega.

Lisaks Ämarile külastas minister Onodera ka suurõppuse Siil külaliste päeva miinisadamas. Jaapani kaitseminister tunnustas Eesti Kaitseliitu ja vabatahtlike riigikaitsjate soovi panustada oma riigi julgeolekusse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: