Trump tühistas kohtumise Kimiga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1527170160000 | amCalendar}}
Foto: Mande Ngan/KCNA/KNS/AFP Photo/Scanpix

USA president Donald Trump teatas, et jätab ära kavas olnud kohtumise Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga.

Kohtumine pidi toimuma 12. juunil Singapuris, kuid nüüd kirjutas Trump Kimile kirja, milles teatas kohtumise tühistamisest, vahendas Reuters.

Trump selgitas, et tühistas tippkohtumise tuginedes tohutule vihale ja vaenulikkusele, mis tuli välja Kimi hiljutises teates.

"Ma ootasin väga sinuga kohtumist. Kahjuks, tuginedes tohutule vihale ja vaenulikkusele, mis väljendus sinu viimases teates, ma tunnen, et praegu on pikaltplaneeritud kohtumise toimumine kohatu," kirjutas Trump Kimile.

"Seetõttu annab see kiri teada, et mõlema osapoole heaolu nimel, kuid kogu maailma kahjuks Singapuri kohtumist ei toimu. Sa räägid oma tuumavõimekusest, kuid meie oma on nii massiivne ja võimas, et ma palun jumalat, et neid ei pea kunagi kasutama," lisas Trump kirjas.

Tema sõnul on kohtumise ärajäämine kasutamata jäänud võimalus, kuid ta loodab, et kohtub siiski kunagi Kimiga. President palus Kimil meelemuutuse korral talle kirjutada või helistada.

"Kui sa muudad oma meelt seoses sellega, mis puudutab seda tähtsat tippkohtumist, palun ära kõhkle mulle helistamast või kirjutamast. Maailm, eriti Põhja-Korea on kaotanud suurepärase võimaluse kestvaks rahuks ning õitsenguks ja jõukuseks. See kaotatud võimalus on tõesti kurb hetk ajaloos," seisis kirjas.

Trump tänas Kimi USA vangide vabastamise eest. "See oli ilus žest ja seda hinnatakse kõrgelt," märkis ta.

Hiljem ütles Trump Valge Maja pressiteates, et rääkis kaitseminister Jim Mattisega ning hoiatas Põhja-Koread igasuguse hoolimatu tegevuse eest.

"Meie sõjavägi on maailma võimsaim. Me oleme rohkem valmis kui kunagi varem," ütles Trump.

President märkis samas, et tippkohtumine võib toimuda kunagi hiljem.

Varem neljapäeval kordas Põhja-Korea oma ähvardust tippkohtumine ära jätta ning hoiatas, et on vajadusel valmis tuumavastasseisuks Washingtoniga.

Põhja-Korea asevälisminister Choe Son-hui kritiseeris teravalt USA asepresidendi Mike Pence'i väljaütlemisi hiljutises intervjuus ning nimetas neid muu hulgas asjatundmatuteks ja rumalateks. "Ma ei suuda kuidagi alla suruda oma üllatust selliste rumalate ja asjatundmatute märkuste üle, mis tulid USA asepresidendi suust," ütles Choe.

Pence hoiatas telekanalile Fox News antud usutluses Põhja-Korea liidrit, et oleks suur viga mängida Ühendriikidega enne kavandatud tippkohtumist, mis peaks toimuma järgmisel kuul Singapuris. 

Asepresident lisas, et Põhja-Korea võib lõpetada nagu Liibüa, kus endine liider Muammar Gaddafi tapeti mässuliste poolt ülestõusu käigus, kui Kim Jong-un ei sõlmi Ühendriikidega lepingut.

Choe rõhutas, et Pyongyang ei palu USA-lt mingit dialoogi ning on valmis tuumavastasseisuks, kui diplomaatia ei peaks tulemusi andma. Asevälisministri sõnul sõltub Donald Trumpi ja Kim Jong-uni tippkohtumise toimumine täielikult Ühendriikide käitumisest.

Meedia teatel hävitas Põhja-Korea vastavalt oma lubadusele Punggye-ri tuumapolügooni. Tuumapolügooni hävitamist on peetud Kimi hea tahte märgiks seoses pingeleevendusega Lõuna-Korea suunal ja enne varem planeeritud tippkohtumist Trumpiga.

Pompeo: Põhja-Korea ei vastanud viimastel päevadel päringutele

USA välisminister Mike Pompeo selgitas, et Pyongyang ei vastanud viimastel päevadel USA päringutele selleks, et valmistada ette tippkohtumise logistikat.

"Meie meeskonnad ei ole saanud teha ettevalmistusi, mis oleks vajalikud edukaks tippkohtumiseks," ütles Pompeo senatis. Ta lisas, et Pyongyangi hiljutised kommentaarid on kahetsusväärsed.

Pompeo sõnul ei arva ta, et tippkohtumise tühistamine näitab seda, et Kim on nõrk liider.

"Tegelikult on ta näidanud tohutut võimet juhtida oma riiki ja meeskonda," märkis minister.

Pentagon: oleme valmis reageerima Põhja-Korea provokatsioonidele

USA kaitseministeerium on valmis reageerima Põhja-Korea võimalikele provokatiivsetele sammudele, teatas Ühendriikide staabiülemate ühendkomitee direktor Kenneth McKenzie neljapäeval ajakirjanikele. "Me oleme valmis reageerima," sõnas ta.

"Kui Põhja-Korea suunalt tuleb mingeid provokatiivseid samme, siis oleme selleks koos oma liitlaste ja partneritega valmis," lisas McKenzie.

Venemaa loodab USA ja Põhja-Korea dialoogi jätkumisele

President Vladimir Putin ütles neljapäeval, et Venemaa kahetseb USA ja Põhja-Korea tippkohtumise ärajäämist, kuid loodab dialoogi jätkumisele.

"Me arvestasime, et tegemist on märkimisväärse edasiminekuga pingete leevendamiseks Korea poolsaarel ja algab regiooni denukleariseerimine. Me loodame, et dialoog siiski jätkub ja tippkohtumine leiab lõpuks siiski aset," ütles Putin ühisel pressikonverentsil Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga.

Ka ÜRO peasekretär Antonio Guterres kutsus osapooli üles jätkama dialoogi, et jõuda Korea poolsaare rahumeelse tuumarelvavabaks muutmiseni.

Guterres ütles, et on pettunud Trumpi ja Kimi kohtumise ärajäämises.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: