USA nõuab Põhja-Korealt täielikku tuumaprogrammist loobumist ({{commentsTotal}})

Foto: SCANPIX / REUTERS

Välisministeeriumi sõnul peab Põhja-Korea režiim välja tulema tuumaprogrammist loobumise plaaniga, kui soovib tippkohtumist, vahendab The Guardian. 

Selleks, et planeeritud tippkohtumine USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea riigijuhi Kim Jong-uni vahel aset leiaks, peavad põhjakorealased järgnevate päevade jooksul välja pakkuma desarmeerimise plaani, sõnas USA välisministeeriumi kõrgem ametnik kolmapäeval The Guardiani vahendusel.

Trump sõnas eelmisel nädalal Kimile saadetud kirjas, et jätab 12. juuniks Singapuris planeeritud tippkohtumise ära. Otsuse tingis Washingtoni ja Pyongyangi vahel tekkinud tüli sõjaväeõppuste pärast, mida USA koos Lõuna-Koreaga pidas. Samuti olid liidritel ka erinevad ootused kõrgetasemelisele kohtumisele.

Alates sellest ajast on kahe riigi valitsused üritanud tippkohtumist kõikvõimalikel diplomaatilistel viisidel päästa. Kolmapäeval alustasid New Yorgis läbirääkimisi USA välisminister Mike Pompeo ning Põhja-Korea Töölispartei keskkomitee asejuht ja riigi liidri parem käsi Kim Yong-chol.

Ettevalmistused tippkohtumiseks katkesid eelmisel nädalal pärast seda, kui USA tippametnikud olid nõudnud Põhja-Korealt, et see oma tuumaprogrammist kiiresti ja täielikult loobuks enne, kui USA-lt mingit kasu saab. Põhja-Korea pidas seda pakkumist aga vastuvõetamatuks.

Välisministeeriumi kõrgem ametnik sõnas, et Põhja-Korea peab endale enne võimalikku tippkohtumist selgeks tegema, millisel määral nad on valmis USA-le vastu tulema.

USA huvides on kõrgema ametniku sõnul täielik, tõendatav ning tagasipööramatu tuumaprogrammist loobumine. Samas ei täpsustanud ta ajavahemikku, millal Põhja-Korea peaks selle täide viima ega ka seda, kas see tuleks saavutada korraga või samm-sammult.

"Ma arvan, et ootame midagi ajaloolist," sõnas kõrgem ametnik. "Ma arvan, et me ootame midagi, mida ei oleks varem tehtud."

Vastukaaluks pakub USA "julgeolekutagatisi, mida nad tunnetavad vajalikena" ja abikätt Põhja-Koreale suurema heaolu ja õitsengu saavutamisel.

Kui põhja-korealased nendest sammudest keelduvad, jätkab USA ametniku sõnul surve avaldamist. "Me oleme valmis päevaks, mil ka nemad on valmis," sõnas ta.

Toimetaja: Johannes VoltriHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: