Põhja-Korea teatel on nad endiselt avatud kõnelustele Ühendriikidega ({{commentsTotal}})

{{1527213840000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Põhja-Korea teatas reedel, et riik on endiselt avatud kõnelustele Ühendriikidega, kuigi USA president Donald Trump tühistas tippkohtumise.

Pyongyang nimetas Trumpi otsust riikliku uudisteagentuuri KCNA vahendusel "äärmiselt kahetsusväärseks".

"See teade tippkohtumise tühistamisest oli meie jaoks ootamatu ja me peame seda äärmiselt kahetsusväärseks," kinnitas asevälisminister Kim Kye-gwan.

Põhja-Korea liider Kim Jong-un on ministri sõnul valmis kohtuma USA presidendiga millal ja kuskohas tahes, et probleemid saaksid lahendatud.

Asevälisministri kirjeldusel tegi Kim tippkohtumiseks suuri jõupingutusi ja andis selle õnnestumiseks endast parima.

Telekanali CNN andmetel oli vastus viisakas toonis ja ei sisaldanud seekord midagi vaenulikku.

Lõuna-Korae välisministeerumi teatel helistas Ühendriikide välisminister reede hommikul oma Lõuna-Korea kolleegile Kang Kyung-wha´le ja ütles, et Soul ja Washington jätkavad jõupingutusi "tingimuste loomiseks" kõnelustele Pyongyangiga.

USA president Trump teatas päev varem, et jätab ära 12. juunile kavandatud tippkohtumise Põhja-Korea liidri Kimiga.

"Kahjuks, võttes aluseks selle üüratu viha ja avaliku vaenulikkuse teie kõige viimases avalduses, tunnen, et on ebasobiv antud hetkel seda kaua kavandatud kohtumist pidada," ütles Trump Kimile saadetud kirjas.

Lõuna-Korea ühinemisminister Cho Myoung-gyon teatas reedel, et Soul jätkab suhete parandamist Pyongyangiga hoolitama USA presidendi Donald Trumpi otsusest loobuda tippkohtumisest Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga.

"Meie valitsus täidab oma osa Panmunjomi deklaratsioonist," ütles minister kohaliku uudisteagentuuri Yonhap vahendusel.

"Paistab, et Põhja-Korea on jäänud siiraks kokkuleppe täitmisel, püüetel denukleariseeimise poole ja rahu edendamisel," lisas Cho.

Põhja-Korea teatas neljapäeval oma ainsa teadaoleva tuumakatsepolügooni täielikust lammutamisest plahvatustega, mis muutsid rajatise kasutuskõlbmatuks.

"KRDV tuumarelvainstituut pidas 24. mail põhjas asuva tuumakatsepolügooni täieliku lammutamise tseremoonia, et tagada tuumakatsetuste lõpetamise läbipaistvus," ütles instituut ingliskeelses avalduses, mille edastas riiklik uudisteagentuur KCNA.

Instituudi sõnul õhiti plahvatustega kõik tunnelid ja suleti nende sissepääsud, samuti lasti õhku vaatluspunktid ja valvetornid.

Valge Maja käsitles Põhja-Korea vastuseisu rutiinsetele USA ja Lõuna-Korea ühisõppustele ja hiljutist kohtumist Lõuna-Korea ametnikega endale tippkohtumise eel võetud kohustuste mittetäitmisena. Samuti oli Valge Maja pettunud Põhja-Korea otsuses mitte lubada rahvusvahelisi vaatlejaid Punggye-ri polügooni lammutamisele.

Põhja-Korea välisminister Kim Kye-gwan ütles aga, et Pyongyangi vihased avaldused "olid üksnes reaktsioon karmidele sõnadele USA poolt, mis on püüelnud ühepoolse tuumarelvadest loobumise poole".

Tippkohtumine sattus ohtu eelmisel nädalal, kui Põhja-Korea taunis USA survet "ühepoolseks tuumarelvadest loobumiseks". Sellele järgnes Mike Pence´i intervjuu, milles ta hoiatas Põhja-Korea liidrit, et oleks suur viga mängida Ühendriikidega enne kavandatud tippkohtumist.

Asepresident lisas, et Põhja-Korea võib lõpetada nagu Liibüa, kus endine liider Muammar Gaddafi tapeti mässuliste poolt ülestõusu käigus, kui Kim Jong-un ei sõlmi Ühendriikidega lepingut.

Põhja-Korea asevälisminister Choe Son-hui sarjas Pence ´i väljaütlemisi ning nimetas neid muu hulgas asjatundmatuks ja rumalaks.

Trump: tippkohtumine Kimiga võib siiski toimuda 12. juunil

Tippkohtumine USA ja Põhja-Korea liidrite vahel võib siiski toimuda 12. juunil, ütles Ühendriikide president Donald Trump reedel.

"See võib isegi juhtuda 12ndal. Me peame nendega hetkel kõnelusi," ütles Trump Valges Majas tehtud avalduses.

"Nad tahavad seda väga teha. Me tahame seda teha. Vaatame, mis juhtub," sõnas Trump.

Trump: Kimi avaldus tuumakõneluste kohta on hea uudis

Põhja-Korea viimane avaldus tuumakõneluste kohta on hea uudis, ütles USA president Donald Trump reedel ja lisas: "Eks me varsti näe, milleni see viib."

"Väga hea uudis on saada Põhja-Korealt soe ja produktiivne avaldus. Eks me varsti näe, milleni see viib, loodetavasti pika ja kestva heaolu ja rahuni. Eks aeg (ja anded) näita!" märkis Trump.

Hiina kutsus USA-d ja Põhja-Koread head tahet üles näitama

Hiina kutsus reedel, kui USA president Donald Trump oli otsustanud jätta ära kohtumise Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga, kaht riiki kannatlikkusele ja soovitas neil näidata üles head tahet.

"Poolsaare olukorra hiljutine leevendus ei ole tulnud kergelt, poliitiline protsess seisab silmitsi harukordse ajaloolise võimalusega," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang ajakirjanikele.

"Me loodame, et Korea Rahvademokraatlik Vabariik (KRDV - Põhja-Korea) ja USA suudavad praeguses olukorras hiljutisi edusamme hinnata, jääda rahulikuks, näidata üles head tahet, liikuda samas suunas edasi ning jääda truuks poolsaare tuumadesarmeerimise edendamisele," sõnas ta.

Korea poolsaare tuumakriis on Pyongyangi suhteid traditsioonilise liitlase Pekingiga tõsiselt pingestanud. Hiina on toetanud mitut ÜRO Julgeolekunõukogus vastuvõetud sanktsioonipaketti Põhja-Korea vastu.

Hiina president Xi Jinping on võõrustanud kahe kuu jooksul Kimi kaks korda. Trump vihjas nädala algul enne tippkohtumise tühistamist, et Hiina presidendil võis olla mõju Põhja-Korea liidrile, kelle seisukohad Xi´ga kohtumise järel märgatavalt karmistusid.

Välisministeeriumi pressiesindaja kinnitas, Pekingil ei ole mingeid tagamõtteid, vaid teda huvitab Korea poolsaare tuumavabaks muutmine ja rahu ning probleemide lahendamine dialoogi abil.

"Meie positsioon ei ole muutunud," ütles Lu.

Pressiesindaja lükkas tagasi ka arvamuse, et Hiina kavatseb kasutada Põhja-Koread ära kaubandusläbirääkimistes USA-ga.

Hiina tervitas Pyongyangi teateid riigi kirdeosas asuva Punggye-ri tuumakatsepolügooni täielikust lammutamisest. "Me nägime televisioonist, et KRDV on rakendanud konkreetseid meetmeid Punggye-ri tuumakatsepolügooni demonteerimiseks," ütles Lu.

"Meie arvates on see poolsaare tuumadesarmeerimiseks väga tähtis, meie meelest väärib see tunnustust ja julgustust."

Jaapani ametnikud: mõistame Trumpi otsust tippkohtumine tühistada

Jaapan mõistab USA presidendi Donald Trumpi otsust tühistada kavandatud tippkohtumine Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga, ütlesid ametnikud.

Jaapani valitsuskabineti sekretär Yoshihide Suga ütles reedel, et tippkohtumine on kasulik ainult siis, kui sellel saavutatakse edu Põhja-Korea tuuma- ja raketiprogrammist loovutamise osas ning Jaapani kodanike röövimises küsimuses Põhja-Korea agentide poolt.

Mehhikos visiidil viibiv Jaapani välisminister Taro Kono ütles neljapäeva õhtul, et Jaapan ootab tippkohtumist, kus Põhja-Korea on valmis võtma endale kohustuse tuumarelvadest loobuda.

Tema sõnul jätkab Jaapan Ühendriikidega koostööd selle saavutamiseks.

Venemaa loodab USA ja Põhja-Korea dialoogi jätkumisele

President Vladimir Putin ütles neljapäeval, et Venemaa kahetseb USA ja Põhja-Korea tippkohtumise ärajäämist, kuid loodab dialoogi jätkumisele.

"Me arvestasime, et tegemist on märkimisväärse edasiminekuga pingete leevendamiseks Korea poolsaarel ja algab regiooni denukleariseerimine. Me loodame, et dialoog jätkub ja tippkohtumine leiab lõpuks siiski aset," ütles Putin ühisel pressikonverentsil Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga.

Macron avaldas samuti lootust, et Korea poolsaare tuumarelvavabaks muutmine jätkub, kuigi Trumpi ja Kimi kohtumine ära jäi.

"Loodan, et see on vaid ebameeldiv vahepala laiemas protsessis," sõnas Macron.

Macron külastas neljapäeval Peterburi, et püüda Lääne ja Venemaa suhete madalseisu olukorras president Putiniga ühist keelt leida. Koostööd on vaja Süüria, Iraani ja Ukraina kriisi lahendamiseks. Presidentide kohtumine leidis aset Peterburi majandusfoorumi raames.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: