Moon ja Kim kohtusid teist korda piirikülas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1527339480000 | amCalendar}}
Foto: Dong-A Ilbo/South Korea/AFP Photo/Scanpix

Lõuna-Korea president Moon Jae-in ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un kohtusid laupäeval kuu aja jooksul teist korda Panmunjomi piirikülas kahe riigi piiril, et arutada Kimi ja USA presidendi Donald Trumpi plaanitavat kohtumist, teatas Soul.

Lõuna-Korea presidendi kantselei teatel pidasid liidrid kaht Koread lahutavas demilitariseeritud tsoonis asuvas piirikülas kõnelusi kaks tundi. Kohtumine peeti sel korral Panmunjomi piiriküla Põhja-Korea poolel ja erinevalt eelmisest, pikalt ette teatatud ja laialdaselt meedias kajastatud kohtumisest toimus laupäevane kohtumine suure saladuskatte all. Eelmine tippkohtumine toimus küla Lõuna-Korea territooriumile jäävas osas.

"Nad vahetasid arvamusi ja arutasid viise Panmunjomi deklaratsiooni elluviimiseks ja eduka USA-Põhja-Korea tippkohtumise tagamiseks," teatas Sinine Maja, lisades, et Moon teeb tippkohtumise tulemused isiklikult teatavaks.

Moon ja Kim pidasid ajaloolise tippkohtumise Panmunjomis 27. aprillil.

Trump teatas neljapäeval, et tühistab Põhja-Korea vaenulikkuse tõttu 12. juuniks Singapuri kavandatud tippkohtumise Kimiga, kuid jättis valmisolekuga igal ajal kohtuda sellele siiski ukse avatuks. Reedel andis ta mõista, et tippkohtumine võib siiski aset leida.

USA presidendi vastuolulistele teadaannetele eelnes teravuste vahetamine Pyongyangi ja Washingtoni vahel, mille käigus nimetas Põhja-Korea asevälisminister Ühendriikide asepresidenti Mike Pence'i muuhulgas poliitiliseks tobuks.

Aprillikuine Koreade tippkohtumine lõppes kokkuleppega teha koostööd Korea poolsaare täielikult tuumavabaks muutmiseks. Lõuna- ja Põhja-Korea liidrid seadsid eesmärgiks ka jõuda selle aasta lõpuks rahuleppeni ning pidada selle eesmärgi saavutamiseks kõnelusi ülejäänud kahe Korea sõja osapoole - Hiina ja USA-ga.

Lisaks lubasid Moon ja Kim lõpetada igasugused vaenulikud aktid merel, maismaal ja õhus.

"Tänase tippkohtumise eesmärk on lahendada arusaamatused, mille tekitasid kommunikatsioonivead Washingtoni ja Pyongyangi vahel, ja laduda USA ja Põhja-Korea tippkohtumisele vundament," ütles Dongguki ülikooli Koreade-vaheliste suhete ekspert Koh Yu-hwan AFP-le.

Ameerika teadlaste föderatsiooni tuumapoliitikaekspert Adam Mount nimetas tippkohtumist Mooni vapraks, kuid riskantseks sammuks, kirjeldades seda selge näitena sellest, kui ohtlikud on Trumpi tujud.

Lõuna-Korea presidendil ei ole tema sõnul muud valikut, kui ajada mis tahes poliitikat, mis hoiaks ära konflikti. "Trump ütleb, et kõik mängivad mänge, kuid Moon Jae-in ei mängi mängu: ta peab tagama oma rahva ohutuse sõja eest," lausus Mount.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: