Trump kinnitas Põhja-Korea kindrali visiiti New Yorki ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
USA president Donald Trump. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA president Donald Trump kinnitas teisipäeval, et kõrge Põhja-Korea kindral Kim Yong-chol sõidab New Yorki kõnelustele Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni eelseisva tippkohtumise üle.

"Me oleme kokku pannud suurepärase meeskonna meie kõnelusteks Põhja-Koreaga. Praegu leiavad aset kohtumised seoses tippkohtumisega. Põhja-Korea aseesimees Kim Yong-chol on nüüd teel New Yorki," säutsus Trump teisipäeva hommikul.

Lõuna-Korea uudisteagentuur Yonhap teatas teisipäeval, et nägi Kim Yong-choli nime teisipäevaõhtuse Pekingi-Washingtoni lennu reisijate nimekirjas. Hiljem anti teada, et Kim muutis esialgset plaani ja lendab hoopis kolmapäeval New Yorki.

Endine sõjaväeluurejuht Kim Yong-chol on Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni parem käsi ning Põhja-Korea võimupartei keskkomitee aseesimees. Ta on etendanud hiljutises diplomaatias Korea poolsaare tuumavastasseisu lõpetamiseks juhtivat rolli.

Pühapäeval kohtusid USA läbirääkijad eesotsas Washingtoni suursaadikuga Filipiinidel Sung Kimiga Koreade vaherahukülas Panmujonis Pyongyangi esindajatega. Valge Maja teatel saabus rühm Valge Maja ametnikke Singapuri valmistama ette oodatavat tippkohtumist USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liideri Kim Jong-uni vahel 12. juunil.

Jaapan teatas Põhja-Korea sanktsioonide võimalikust rikkumisest

Jaapan teavitas ÜRO-d Põhja-Korea sanktsioonide võimalikust rikkumisest seoses arvatava kauba ümberlastimisega, millega oli seotud Põhja-Korea tanker, teatas välisministeerium teisipäeval.

Tokyo on teatanud tänavu viiel korral Põhja-Korea alusega seotud lastimisest, mis rikub Pyongyangile tuuma- ja ballistiliste rakettide programmi tõttu kehtestatud sanktsioone.

Jaapani kaitseväe patrull-lennuk märkas 19. mai ööl Ida-Hiina merel Põhja-Korea lipu all sõitnud tankerit koos väiksema alusega, mis "võis kanda" Hiina lippu, teatas ministeerium, lisades, et Jaapani valitsus kahtlustab seoses intsidendiga kaupade ümberlastimist, mis on ÜRO sanktsioonidega keelatud.

Trump ja Abe nõuavad Põhja-Korea tuuma- ja raketiprogrammi lammutamist

Trump ja Jaapani peaminister Shinzo Abe rõhutasid esmaspäeval "tungivat vajadust" Põhja-Korea tuumarelva- ja ballistilise raketiprogrammi lammutamise järele, nimetades seda "imperatiiviks", teatas Valge Maja.

Trump ja Abe arutasid telefonivestluses "hiljutisi arenguid Põhja-Koreas ning kinnitasid, et kohtuvad uuesti tiheda koordinatsiooni jätkamiseks enne oodatavat kohtumist Ühendriikide ja Põhja-Korea vahel", seisis avalduses.

"President ja peaminister kinnitas jagatud nõudmist saavutada Põhja-Korea tuuma-, keemia- ja bioloogilise relvade programmi ja ballistilise raketiprogrammi täielik ja püsiv lammutamine," lisas Valge Maja.

Eelmisel nädalal taunis Põhja-Korea USA survet "ühepoolseks tuumarelvadest loobumiseks" ja tühistas protestiks USA ja Lõuna-Korea ühisõppuse vastu kõrgetasemelied kõnelused Lõuna-Korea ametnikega.

Trump teatas neljapäeval, et tühistab Põhja-Korea vaenulikkuse tõttu 12. juuniks Singapuri kavandatud tippkohtumise Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga, kuid jättis valmisolekuga "igal ajal" kohtuda sellele siiski ukse avatuks. Reedel andis ta mõista, et tippkohtumine võib siiski aset leida.

Ühendriikide ja Põhja-Korea tippkohtumise võimalusi suurendas oluliselt laupäeval aset leidnud Kimi kohtumine Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga, mille järel teatas Lõuna-Korea presidendi kantselei, et "liidrid vahetasid arvamusi ja arutasid viise Panmunjomi deklaratsiooni elluviimiseks ja eduka USA -Põhja-Korea tippkohtumise tagamiseks".

Moon teatas pärast kohtumist, et "Kim väljendas soovi lõpetada eduka tippkohtumisega sõja ja vastasseisu minevik ning teha koostööd rahu ja õitsengu nimel".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: