Giuliani: Kim Jong-un anus Trumpilt uue tippkohtumise korraldamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rudy Giuliani.
Rudy Giuliani. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA presidendi juristiks olev vabariiklasest veteranpoliitik Rudy Giuliani rääkis ajakirjanikele, et Põhja-Korea liider Kim Jong-un olevat "anunud" president Donald Trumpilt kohtumist pärast seda, kui USA riigipea oli varem teatanud tippkohtumisest loobumisest.

Giuliani märkis Iisraelis toimunud pressiüritusel, et Trumpi "karm hoiak" oli sundinud Pyongyangi järeleandmistele, vahendasid BBC, Wall Street Journal, Associated Press jt.

Veteranpoliitiku sõnul olid põhjusteks, miks Trump otsustas maikuus varem kavandatud tippkohtumisest loobuda, Põhja-Korea poolt esitatud järjekordsed ähvardused tuumasõja teemal ning Pyongyangi solvangud administratsiooni liikmete aadressil. Giuliani sõnul solvas Põhja-Korea oma avaldustes näiteks asepresident Mike Pence'i ja julgeolekunõunik John Boltonit.

Giuliani väitel oli Põhja-Korea juht seejärel anunud tippkohtumise korraldamist ja lubanud ka tuumarelvadest loobumise teemal läbi rääkida. See annab aga poliitiku hinnangul Washingtonile edasisteks läbirääkimisteks eelisseisundi.

Giuliani lisas, et tegu on tema isikliku arvamuse, mitte aga ametliku avaldusega.

Pole selge, kas Giuliani viitas näiteks Põhja-Korea välisministeeriumi poolt 25. mail tehtud avaldusele, kus teatati valmisolekust endiselt igal ajal USA-ga läbi rääkida. Pärast retoorika uuesti rahulikumaks muutumist on Wahington ja Pyongyang teinud tippkohtumise nimel tihedat koostööd ning praeguse seisuga peaks Trump ja Kim kohtuma 12. juunil Singapuris. CNN-i andmetel võib tippkohtumine kesta lausa kaks päeva.

New Yorgi endist linnapead peeti pärast Trumpi valimisvõitu ka üheks võimalikuks kandidaadiks mõnele administratsiooni ametikohale, kuid lõpuks ta administratsioonis siiski tööle ei asunud. Praegu kuulub ta juristidega meeskonda, kes esindab riigipead nn Venemaa-juurdluse küsimustes.

Giuliani on viimasel ajal sageli pälvinud tähelepanu väga avameelse jutuga, mis mõne hinnangu kohaselt pole tema kliendile kuidagi kasuks tulnud ning ka Trump ise on pidanud ajakirjanikele Giuliani mõningaid väljaütlemisi korrigeerima.

Samal ajal on mitmed välispoliitika analüütikud spekuleerinud, et Põhja-Korea vahepealse uue terava retoorika kutsus esile julgeolekunõunik Boltoni intervjuu, kus ta rääkis väga otsekoheselt sellest, kuidas Pyongyangil tuleb tuumarelvast loobuda ja kuidas selles protsessis võiks võtta eeskuju nn Liibüa mudelist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: