Muuseumireform korrastab Eesti muuseumimaastikku

Foto: ERR

Eestis on 10 riigimuuseumi ja 12 sihtasutust, kuid nende arv väheneb. Uuest aastast ühineb Ajaloomuuseumiga Teatri- ja muusikamuuseum, kuid samas on palju kohalikke ja eramuuseume, kokku üle 240-ne külastuskoha.

Eestis jõuab lähiaastatel lõpule muuseumireform, mis riigimuuseume ühendab, näiteks teatri- ja muusikamuuseum saab osaks ajaloomuuseumist. Teatri- ja muusikamuuseumi pind on väike, samas kui nende kogud on ERM-i järel suuruselt teised. Loodetavasti säilitab muuseum pärast liitumist oma näo, vahendas "AKtuaalne kaamera".

Teatri- ja muusikamuuseumi direktor Tanel Veeremaa ütles, et kui teatri- ja muusikamuuseum on omaette, siis tegevus keskendub ainult sellele valdkonnale ja selle valdkonna inimestele. "Aga kui olla ühes suures süsteemis, loomulikult kõige suurem hirm on, et see teema lahustub seal," nentis ta.

Kultuuriministeeriumi muuseuminõunik ütles, et muuseume on palju ja erinevaid ning riigimuuseumid toimetavad muuseumiseaduse järgi, muud mitte.

"See Eesti muuseumide pilt ei ole ühtlane vaid pigem hästi kirju. Me oleme üle maa muuseumidega üsna hästi kaetud. Ja mina ei ütleks küll, et neid liiga palju on," ütles kultuuriministeeriumi muuseuminõunik Mirjam Rääbis.

Sõjaajalugu võidab populaarsust ja Eesti 100 raames muutub olulisemaks. Sõjaajaloo ekspositsioonide asutajad peaks aga eriti kriitilised olema, sest võltsinguoid liigub palju.

"Eks ikka võib juhtuda. Tänapäeval on üsnagi täpsed jäljendused või võltsingud niiöelda. Seda tuleb ikka ette. Isegi mul on tulnud," ütles erakogu omanik Erki Nurk.

Kõike, mis Eestis muuseumi nime all avatakse, pole võimalik kontrollida. Kellele ringi sõites pisiväljapanekuid ja kolikambreid meeldib külastada, peab ise ka kriitiline olema.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: