Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vanim eesti küla Siberis tähistab Eesti 100. sünnipäeva

Eesti 100. sünnipäeva tähistamine jõuab sel aastal igasse maailma nurka, kus leidub eestlasi. Nädal tagasi käis Eesti delegatsioon Ülem-Suetukis, mis on vanim eesti küla Siberis, kus hoitakse eesti keelt ja kultuuri juba poolteist sajandit.

Ülem-Suetuki puhkpilliorkester eksisteerib juba 117 aastat. Seekord mängivad Suetuki muusikud Eesti vabariigi 100-aastase juubeli puhul, kuna neile tuli külla Eesti delegatsioon suursaadikuga eesotsas. Suetuk asutati 1850. aastal ja see on jäänud siiamaani väikeseks eesti saareks suures Siberi meres.

Stalini repressioonid jõudsid 40ndate alguses Eestisse, kuid Ülem-Suetuki eestlased langesid nende ohvriteks juba 1938. aastal. Samal aastal keelati külakoolis eesti keele õppimine, kirikust tehti ladu ja siis juba külaklubi. Nüüd käib pastor Eestist siin paar korda aastas. Eestlust on võimatu keelata või kinni panna.

"See on imeline, kuidas siin on keel alles hoitud. Kui ma olin esimest korda siin, siis kõik oli praktiliselt varemetes või tühi, aga nüüd ta on üles ehitatud ja nüüd ongi kindlasti aeg kogukond üles ehitada," märkis EELK Välis-Eesti piiskopkonna konsistooriumi assessor, piiskop Tiit Salumäe.

Venemaal on vaid kaks riiklikku kooli, kus õpetatakse eesti keelt - üks koolidest on Petseris ja teine kool Ülem-Suetukis. Paraku sellega siinse kooli unikaalsus piirdubki, sest ülejäänud probleemid on Suetuki koolis samad, mis teistes külakoolides üle Venemaa.

Ülem-Suetuki põhikooli eesti keele õpetaja Airi Lauri märkis, et kool on jäetud omapäi. "Töötage - haridust anda õigust meil on, aga koolimaja on väga vana, remonti on väga palju vaja teha ja oma jõududega," nentis ta.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: