Eksperdid: Hiina mõjutab investeeringutega Euroopa otsuseid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: EBU/ERR

Hiina kapital jätkab nii avalikult kui ka varjatult sissevoolu Euroopa riikidesse ning sellega mõjutatakse juba praegu Euroopas vastu võetavaid poliitilisi otsuseid, hoiatavad eksperdid. Tallinnas Lennart Meri konverentsil osalenud eksperdid ütlesid "Aktuaalsele kaamerale", et Hiina mõjujõu vähendamiseks oleks vaja kapitalivoogude senisest hoopis tõhusamat jälgimist.

Venemaa, Euroopa ja Aasia uuringute keskuse direktori Theresa Falloni sõnul vormivad Hiina tõotused ühte või teise riiki investeerida või ka mõned juba saadud investeeringud Euroopa Liidu riikide vaateid. Näiteks võib tuua rahvusvahelise arbitraažikohtu lahendi kaasuses Hiina Filipiinide vastu 2016. aastast, kui Euroopa Liit esines väga hambutu avaldusega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Selle hambutuse põhjustas kolm Euroopa Liidu riiki. Horvaatial oli endal merealavaidlus, mistõttu ta ei tahtnud arbitraažikohtu otsust tunnistada, ent ülejäänud kahest oli Kreeka saanud Hiinast suure otseinvesteeringu Piraeuse sadama arendamiseks ja Ungari, kus on vaid mõni Hiina investeering, aga mis on üldiselt väga hiinameelne, muutsid avalduse väga nõrgaks, tõmbasid sellele vee peale," selgitas Fallon.

Rootsi kaitseuuringute agentuuri Aasia ja Lähis-Ida programmijuhi Jerker Hellströmi sõnul võib Hiina oma investeeringute abil mõjutada Euroopa riike kahel viisil - ta võib avaldada otsest survet, aga soovist lahke investoriga hästi läbi saada võivad Euroopa riigid ka täiesti vabatahtlikult langetada Hiinale meelepäraseid otsuseid.

"Minu arust juhtub praegu mõlemat. Meil on kiire omaenda hääle nõrgendamisega, enda lõhestamisega Hiina küsimuses ja mõnikord üritab Hiina konkreetselt oma huve läbi suruda, eriti Taiwani ja muudes territoriaalküsimustes," rääkis Hellström.

Tema sõnul pingutab Hiina omaltpoolt, et sealt tulevaid investeeringuid esmapilgul kerge avastada poleks. Seepärast tuleks kahtlustavalt suhtuda igasugusesse rahasse, mille päritolu lõpuni kindlaks teha ei saa. Seepärast tuleks kõigis Euroopa Liidu riikides kõigi investeeringute päritolu põhjalikult uurida. Õnneks on paljud liikmesriigid juba vastavad seadused kehtestanud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: