Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiinale kehtestatud USA majandussanktsioonid jõustusid

{{1530854160000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Hiinale kehtestatud USA majandussanktsioonid jõustusid reedel Eesti aja järgi kell 7.

USA president Donald Trump kehtestas 25-protsendise importmaksu Hiina masinatele, elektroonikale ja kõrgtehnoloogilistele seadmetele, kaasa arvatud autodele, arvutite kõvaketastele ja valgusdioodidele.

Kaupade kogumaksumus on umbes 34 miljardit dollarit.

Oodatakse, et Hiina kehtestab USA-le samas mahus vastutariifid.

Hiina ja USA pidasid mitu kuud kõnelusi Trumpi murede lahendamiseks, kuid imporditollide jõustumine on märk, et kõnelused ebaõnnestusid.

USA ametnikud süüdistavad Hiinat oma tööstusbaasi rajamises USA tehnoloogilise oskusteabe "kroonjuveelide" varastamisega. Muuhulgas varastab Hiina teavet küberrünnakutega, sunnib USA firmasid andma üle oma tehnoloogiat vastutasuks Hiina turule sisenemise eest ning ostab riigi toetatud firmadega üle USA firmasid, ütlevad USA ametnikud.

Trumpi imporditollide eesmärk on survestada Hiinat muutma oma kaubanduspoliitikat.

Kuigi imporditollide esimene voor kummalegi riigile suurt majanduslikku kahju ilmselt ei tekita, siis vaidlus võib ägeneda.

Trump on öelnud, et kaubandussõja võitmine on lihtne. Neljapäeval lisas ta, et on valmis kehtestama Hiinale kuni 550 miljardi dollari ulatuses imporditolle. Hiina eksportis USA-sse eelmisel aastal kokku 506 miljardi dollari eest kaupu.

Imporditollide vastastikune kehtestamine tõenäoliselt tõstab tarbijahindu, suurendab imporditud osadest sõltuvate firmade kulusid, raputab finantsturge, põhjustab mõningasi vallandamisi ning aeglustab äriinvesteeringuid, sest firmade juhtide sõnul kavatsevad nad oodata, kas Trumpi valitsus suudab sõlmida Pekingiga vaherahu.

Kahju võib USA majanduses nullida rahalise kasu, mis tekkisid vabariiklaste mullustest maksukärbetest. Sanktsioonide jõustumise eel hoiatas USA keskpank, et vaidlus ohustab USA majanduskasvu.

Hiina: oleme sunnitud vastama USA tariifidele

Peking teatas pärast Hiinale kehtestatud USA majandussanktsioonide jõustumist reedel, et on sunnitud neile vastama.

"Hiina lubas, et ei tulista esimest lasku, kuid riigi tuumik- ja rahva huvide kaitsmiseks oleme sunnitud rakendama vajalikke vastumeetmeid," teatas Hiina kaubandusministeerium.

Avalduses öeldi, et Hiina kavatseb vaidlustada USA imporditollid Maailma Kaubandusorganisatsioonis (WTO) ning edendada vabakaubandust koos teiste riikidega, kuid rohkem vastumeetmete sisu ei täpsustatud.

Ministeerium on varem öelnud, et Hiina kehtestab USA-le samas mahus imporditollid.

Hiina süüdistas avalduses USA-d "majandusajaloo suurima kaubandussõja" käivitamises. Ministeerium rõhutas, et USA samm on "tüüpiline kaubanduslik väljapressimine", mis võib vallandada "rahutused üleilmsetel turgudel".

Hiina peaminister: kaubandussõjas USA-ga ei ole võitjaid

Kaubandussõjas USA-ga ei ole võitjaid, ütles Hiina peaminister Li Keqiang reedel Sofias, reageerides Ühendriikide tariifimeetmete jõustumisele Hiina vastu.

"Kaubandussõda ei ole kunagi lahendus," lisas ta.

"Hiina ei alustaks kunagi kaubandussõda, kuid kui keegi otsustab tariifide tõstmise kasuks, siis rakendab Hiina vastumeetmeid", kaitsmaks oma huve, sõnas Li.

Kui keegi peab kaubandussõda, siis kahjustab see nii teisi, kui sõja pidajat, lisas ta.

Li osaleb Bulgaaria pealinnas Hiina ning 16 Kesk- ja Ida-Euroopa riigi kohtumisel, kus keskseks teemaks on kaubandus.

Toimetaja: Marek Kuul, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: