Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump: meie imporditariifidele vastu astumine oleks viga

{{1528512480000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

USA president Donald Trump hoiatas laupäeval teisi riike, et need ei astuks vastusamme Ühendriikide kehtestatud terase- ja alumiiniumiimpordi tariifidele.

"Kui nad kätte maksavad, teevad nad vea," sõnas Trump G7 tippkohtumisel Kanadas.

Trumpi sõnul rääkis ta maailma liidritega oma kaubanduspoliitikast ja kutsus tariife, kaubandustõkkeid ja subsiidiume kaotama.

"Nii peaks olema," rõhutas ta.

Trump ütles, et USA on üsna lähedal kokkuleppele Põhja-Ameerika vabakaubanduskokkuleppe (NAFTA) üle ning arutatakse kaht tüüpi tingimusi, mis võimaldaks igal riigil leppest lahkuda.

USA soovib paremat kokkulepet NAFTA osas või kaht eraldi kaubanduslepet Kanada ja Mehhikoga, sõnas Trump.

Trump: G7 peaks Venemaa tagasi oma ridadesse võtma

Trump kutsus laupäeval G7-t võtma Venemaa uuesti oma ridadesse, seda hoolimata ulatuslikust vastuseisust tema ettepanekule.

"Ma arvan, et see oleks hea Venemaale, ma arvan, et see oleks hea USA-le, ma arvan, et see oleks hea kõigile riikidele praeguses G7-s," ütles Trump G7 tippkohtumisel Kanadas.

"Ma arvan, et G8 oleks parem," ütles Trump.

Saksamaa, Suurbritannia ja Prantsusmaa on juba väljendanud vastuseisu Trumpi ettepanekule.

Venemaale näidati G8-s ust pärast Krimmi annekteerimist 2014. aastal.

Vene välisminister Sergei Lavrov ütles laupäeval, et Moskva on rahul ka osalemisega G20-s ning ei ole kelleltki palunud võimalust naasta.

Lavrov: Venemaa pole palunud taasühinemist G7-ga

Venemaa ei ole kunagi palunud enda tagasivõtmist maailma juhtivate tööstusriikide ühendusse G7 ja on rahul tegutsemisega suuremas ühenduses G20, ütles välisminister Sergei Lavrov laupäeval.

Venemaa osalemine peatati 2014. aastal seoses Krimmi annekteerimisega.

USA president Donald Trump ütles sel nädalal G7 liidrite kohtumisel Prantsusmaal, et Venemaa tuleks tagasi lubada. Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa tõrjusid selle idee kiiresti.

"G20-s ultimaatumid ei toimi, seal tuleb jõuda kokkulepetele," ütles Lavrov. G20 "on mehhanism konsensusele jõudmiseks. Ma arvan, et see on kõige paljulubavam formaat tuleviku jaoks".

Merkel: G7 jääb kindlaks reeglitel põhinevale kaubandusele

Arenenud tööstusriikide ühenduse G7 liidrid olid üksmeelel ühisavalduse sõnastuses, mis sisaldab ka lubadust jääda kindlaks reeglitel põhinevale kaubandusele, ütles Saksa kantsler Angela Merkel laupäeval G7 tippkohtumisel Kanadas.

"Kaubanduse küsimuses suutsime me leppida kokku tähtsates küsimustes. Meie jaoks on tähtis lubadus reeglitel põhinevast kaubandusest," ütles Merkel tippkohtumise kõrvalt ajakirjanikele.

Macron ja Trump: G7 tippkohtumisel asjad edenevad

Prantsuse president Emmanuel Macron ütles enne kahepoolset kohtumist USA riigipea Donald Trumpiga, et G7 tippkohtumisel Kanadas asjad edenevad. Trump prognoosis, et G7 liidritel õnnestub kohtumise lõpetuseks kokku leppida ühisavalduses.

"Ma arvan, et meil oli sel pärastlõunal väga avameelne ja otsekohene arutelu, meie arutelu on alati selline olnud. Ja ma arvan, et kaubanduse osas on olemas oluline tee, on olemas viis, kuidas tervikuna edu saavutada," lausus Macron inglise keeles pärast liidrite ühiseid kõnelusi.

"Meil oli väga otsekohene ja avameelne arutelu ja ma nägin kõigi osapoolte soovi leida kokkulepe ja lähenemine, millest võidavad kõik meie inimesed, meie töötajad ja meie keskklass."

Trump, kes vahetas enne Kanada tippkohtumist Macroniga Twitteris teravusi, lausus samuti sooje sõnu Prantsuse liidri aadressil.

"Meil on väga head suhted, väga erilised," märkis Trump, kes hiljuti võõrustas Macroni riigivisiidil.

Trump teatas G7-l edusammudest kaubanduskõnelustel Kanadaga

Donald Trump teatas ka edusammudest kaubanduskõnelustel Kanadaga, mille peaministriga ta G7 tippkohtumise kõrvalt kohtus.

"Justin nõustus kärpima kõiki tariife ja kõiki kaubandustõkkeid," naljatas Trump, istudes kõrvuti peaminister Justin Trudeauga, keda ta vaid mõne tunni eest kritiseerinud oli.

"Me tegime täna palju edusamme," ütles Trump juba tõsisemalt, väites, et suhted naabrite vahel pole kunagi olnud paremad.

"Võib juhtuda, et NAFTA saab olema teisel kujul," lisas ta, rääkides katsetest piirkondliku kaubandusleppe tingimused uuesti läbi rääkida ning prognoosides "midagi väga tulusat" mõlemale riigile.

Trump on varem pakkunud Kanadale NAFTA asemel kahepoolset lepet, aga Trudeau on selle tagasi lükanud. NAFTA hõlmab lisaks Kanadale ja USA-le ka Mehhikot.

Kanada on varem teatanud, et kavatseb kaevata USA peale Maailma Kaubandusorganisatsiooni WTO.

Kanada: G7 tippkohtumisel ei ole Venemaa naasmise teemat arutatud

G7 tippkohtumisel ei ole arutatud Venemaa naasmist sellesse juhtivate tööstusriikide ühendusse, ütles reedel Kanada välisminister Chrystia Freeland. "Seda küsimust läbirääkimistelaua taga ei tõstatatud," märkis ta ajakirjanikele.

"Venemaa on andnud mõista, et pole huvitatud käituma Lääne demokraatia reeglite kohaselt," märkis Freeland.

Saksa liidukantsler Angela Merkel oli varem teatanud G7 Euroopa liikmed leppisid reedel eraldi kohtumisel kokku, et Venemaad ei saa klubisse tagasi võtta, kuni Ukraina kriisi lahendamisel ei tehta edusamme.

Merkel rääkis meediaga pärast kohtumist Itaalia, Suurbritannia ja Prantsusmaa juhtidega, kus oli kõne all muu hulgas USA presidendi Donald Trumpi üleskutse Venemaa ühendusse tagasi võtta.

Otsus Venemaa tollasest G8-st välja heita oli vastuseks Krimmi annekteerimisele 2014. aastal, milles nähti Ukraina suveräänsuse rikkumist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: