Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

G7 tippkohtumisele eelnes terav sõnasõda

{{1528458840000 | amCalendar}}
Macron ja Trudeau ning Trump.
Macron ja Trudeau ning Trump. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Ühendriikide president Donald Trump ütles reedel, et tahab G7 tippkohtumisel leida lahenduse tema hinnangul ebaausatele kaubanduslepingutele USA liitlastega.

"Ootan pikisilmi ebaausate kaubandustehingute lahendamist G7 riikidega. Kui seda ei juhtu, läheb meil veelgi paremini!" säutsus Trump Twitteris.

Reedel ja laupäeval toimub Kanadas juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 liidrite tippkohtumine. Kohtumisel osalevad lisaks Trumpile ka Prantsuse president Emmanuel Macron, Kanada peaminister Justin Trudeau, Saksa kantsler Angela Merkel, Briti peaminister Theresa May, Jaapani peaminister Shinzo Abe ja Itaalia uus peaminister Giuseppe Conte.

Valge Maja teate kohaselt on Trumpil kavas G7 tippkohtumiselt lahkuda teistest varem ehk laupäeva hommikul kohaliku aja järgi kell 10.30.

Sisuliselt tähendab see, et Trump ei ole kohal, kui teised riigijuhid arutavad kliimamuutust, rohelist energiat ja keskkonnakaitset puudutavaid küsimusi. Samuti ei ole Trumpi ka grupifotol, mis tehakse tippkohtumise lõpus.

Põhjalikumad eellood G7 tippkohtumise teemal on teinud näiteks Politico, BBC ja Vox.

Trudeau: USA õigustus imporditollidele on naeruväärne

Trudeau kutsus neljapäeval naeruväärseks USA presidendi Donald Trumpi õigustust, et liitlastele kehtestati terase imporditollid julgeoleku kaalutlustel.

Neljapäeval kohtus Trudeau Quebecis toimuva G7 tippkohtumise eel Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga, kohtumise peateemaks oli USA terase- ja alumiiniumi imporditariifid

"Naeruväärne on väita, et Kanada ja Prantsusmaa kujutavad endast ohtu Ameerika julgeolekule, kuna me oleme olnud parimad USA pikaajalised liitlased," ütles Trudeau pressikonverentsil Macroniga.

Varasemalt on Trudeau imporditollide õigustust kutsunud ka solvavaks, kuna Kanada on kõrvuti USA-ga võidelnud mitmetes sõdades.

Märtsis kiitis Ühendriikide president Donald Trump heaks 25-protsendilise imporditolli terasele ja 10-protsendilise alumiiniumile, mis hakkasid möödunud nädalal kehtima ka esialgu ajutise erandi saanud Kanadale, Mehhikole ja Euroopa Liidule. Lisaks neile kehtivad imporditollid veel ka USA pikaajalisele liitlasele Jaapanile.

Nii Mehhiko, Kanada, Euroopa Liit kui ka Jaapan on püüdnud Trumpi tariifide kehtestamise osas edutult ümber veenda ning lubanud kehtestada vastutollid.

Macron: G7 liidrid ei tohi karta kokkuleppeid ilma Trumpita

Juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 liidrid ei tohi karta eelseisval tippkohtumisel sõlmida kokkuleppeid ilma USA presidendi Donald Trumpiga, ütles omakorda Macron samal pressikonverentsil.

Macron märkis, et "G7 on meie jaoks võimalus saada kokku ja pidada avameelseid ja otsekoheseid arutelusid riikide vahel, kes on kaua olnud liitlased ja sõbrad".

"Arutame teemasid, kus USA president ei ole teistega täielikult samal lainel. Pean mõistagi silmas kliimamuutusi ja kaubandust," sõnas Prantsuse riigipea.

Ehkki Macron ja Trudeau on loonud Trumpiga südamlikud suhted, on nad teinud selgeks, et ei lase end Ühendriikide presidendil hirmutada ja seda eriti Washingtoni eelmise nädala otsuse valguses kehtestada Kanadale, Euroopa Liidule, Jaapanile ja Mehhikole terase ja alumiiniumi imporditollid.

Macroni sõnul on Prantsusmaa ja Kanada ühine eesmärk jõuda kokkuleppele tippkohtumise tekstis, mille kõigi seitsme riigi liidrid saaksid allkirjastada. "Olen nõus sellega, mida Justin on palju kordi öelnud - soov allkirjastada ühist G7 deklaratsiooni ei tohi üles kaaluda vajadust selle" sisusse kriitiliselt suhtuda," lausus ta.

"Meie, eurooplased ja jaapanlased, ei ole valmis loobuma kõigest" Trumpi allkirja nimel, lausus Macron, lisades, et see oleks viga.

Trudeau ja Macroni ning Trumpi sõnasõda kolis pärast pressikonverentsi riigijuhtide Twitteri-kontodele, nentis Axios.

Merkel: G7 tippkohtumisel on oodata raskeid kõnelusi

G7 tippkohtumisel on oodata raskeid kõnelusi, ütles Saksa kantsler Angela Merkel parlamendis küsimustele vastates.

Saksamaa püüab kindlustada, et tippkohtumise kommünikee ei jää alla eelmise aasta G7 ja G20 tippkohtumise kokkulepetele.

Vahepealsel ajal on USA astunud välja Pariisi kliimaleppest ja Iraani tuumaleppest ning kehtestanud alumiiniumi ja terase imporditariifid, märkis Merkel. See osutab "tõsisele probleemile mitmepoolsete lepetega".

Trump: Venemaa väljaarvamine G8-st tuleks tagasi pöörata

Otsus arvata Venemaa G8-st välja ja luua temata riikide blokk G7 tuleks tagasi pöörata, teatas USA president Donald Trump reedel.

Trump ütles G7 tippkohtumisele teele asudes, et otsus arvata Venemaa välja arenenud majandustega riikide blokist Ukrainale kuuluva Krimmi poolsaare annekteerimise tõttu tuleks tagasi pöörata.

"Mina olen olnud Venemaa suurim luupainaja..., kuid Venemaa peaks olema sellel kohtumisel," ütles Trump.

G7-sse kuuluvad Itaalia, Jaapan, Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa, Suurbritannia ja USA.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: