Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

G7 tülitseb, Putin ja Xi demonstreerivad ühtsust

{{1528617120000 | amCalendar}}
Vladimir Putin ja Xi Jinping.
Vladimir Putin ja Xi Jinping. Autor/allikas: Alexei Druzhinin/AP/Scanpix

Hiina ja Vene president kiitsid pühapäevasel tippkohtumisel Shanghai Koostööorganisatsiooni (SCO) laienemist, demonstreerides ühtsust, mis on teravaks kontrastiks lahkhelidele maailma juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 ridades. Vladimir Putin nimetas G7 kriitikat lapselalinaks.

Hiina president Xi Jinping tervitas Qingdaos eraldi Indiat ja Pakistani, kelle jaoks see on esimene SCO tippkohtumine.

Shanghai Koostööorganisatsioon loodi 2001. aastal algselt piiritülide lahendamiseks, võitluseks terrorismi ja USA mõju vastu Kesk-Aasias. Sellesse kuuluvad Hiina ja Venemaa kõrval neli endist Nõukogude Liidu Kesk-Aasia vabariiki ning Pakistan ja India.

Tippkohtumisest võtab osa ka Iraani president Hassan Rouhani. Iraan on SCO vaatlejaliige, kelle jaoks on väga oluline Hiina ja Venemaa toetust pärast USA otsust 2015. aasta tuumaleppest välja astuda.

Xi ütles, et unilateralism, kaubandusprotektsionism ja vastusammud globaliseerumisele võtavad uusi vorme ning kannustas koostööle ühiseks hüvanguks. Hiina president ei nimetanud USA-d, kuid sõnas: "Me peame hülgama külma sõja mentaliteedi ja blokkide vastasseisu, vastustama püüet tagada endale absoluutne julgeolek teiste arvel ning saavutama julgeoleku kõigile."

USA-ga raskeid kaubandusläbirääkimisi pidava Hiina president on seisukohal, et Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglid ja multilateraalne kaubandussüsteem tuleb säilitada, et luua avatud maailmamajandus. "Me peame hülgama ensesekeskse ja lühinägeliku suletud uste poliitika," rõhutas Xi.

Vene president Vladimir Putin ütles, et Pakistani ja India ühinemine SCO-ga tähendab, et organisatsioon on muutunud veelgi tugevamaks.

SCO omavahelised suhted ei ole siiski nii pilvitud, kui Xi näidata tahtis. Näiteks teevad India murelikuks Hiina kaubandustaristuprojektid piirkonnas, mille pärast käivad vaidlused Pakistaniga. Hiina ja India vahel puhkes eelmisel aastal Himaalajas ohtlik piiritüli. Kahepäevast Qingdao tippkohtumist aga ükski lahkheli ei tumestanud.

SCO tippkohtumisel demonstreeritud ühtsus oli teravaks kontrastiks G7 Quebeci kohtumise meeleoludele.

USA president Donald Trump teatas laupäeval pärast tippkohtumiselt lahkumist, et Ühendriigid ei kiida arenenud G7 ühisavaldust heaks. Ta süüdistas Kanada peaministrit Justin Trudeaud, kes oli jõudnud juba kinnitada, et kõik G7 liikmed allkirjastasid ühisavalduse, valelikkuses ja nõrkuses.

Putin nimetas G7 kriitikat lapselalinaks

Putin nimetas pühapäeval maailma juhtivate tööstusriikide G7 ühenduse kriitikat lapselalinaks ja leidis, et oleks aeg taas koostööd alustada.

"Minu arvates oleks vaja lõpetada see loominguline lalin ja minna tegeliku koostööga seotud konkreetsete küsimuste juurde," ütles Putin SCO tippkohtumisel vastuseks ajakirjaniku palvele kommenteerida G7 ühisavaldust.

Ta lisas, et G7 riigid ei ole ikka suutnud esitada tõendeid, et Venemaa on märtsis Suurbrinnias aset leidnud endise topeltagendi mürgitamise taga.

G7 liidrid nõudsid laupäeval, et Venemaa lõpetaks demokraatia õõnestamise katsed ja Süüria režiimi toetamise, ning lükkasid tagasi ettepanekud Moskva taas ühenduse liikmeks võtta. G7 toetas Suurbritannia süüdistust, et Moskva on endise topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamise taga.

"Me nõustume Ühendkuningriigi hinnanguga, et ülima tõenäosusega on Vene föderatsioon selle rünnaku eest vastutav, ja et usutavat alternatiivset seletust ei ole," öeldakse tippkohtumise avalduses.

Putin noppis avaldusest välja fraasi "ülima tõenäosusega" ja leidis, et G7 solidaarsus toetub haprale pinnale. "Kõik demonstreerisid teatud Salisbury sündmuse asjus solidaarsust Londoniga, aga midagi konkreetset ei öeldud taas."

G7 ühisavalduses ei mainitud USA presidendi Donald Trumpi soovitusest hoolimata võimalust anda Venemaale taas koht ühenduses, kust teised riigid arvasid ta välja 2014. aastal, mil ta annekteeris Ukrainale kuuluva Krimmi poolsaare ning asus toetama Ida-Ukraina separatiste.

Putin ütles, et G7-st lahkumine ei olnud Venemaa otsus ning tal oleks hea meel kohtuda G7 liidritega Venemaal.

"Mis puudutab Venemaa naasimist G7-sse, G8-sse - meie ei lahkunud sealt," ütles ta. "Toona keeldusid kolleegid teatud põhjustel Venemaale tulemast. Palun, meil oleks hea meel kõiki Moskvas näha."

Putin kinnitas valmidust Trumpiga kohtuda

Putin kinnitas, et on valmis kohtuma USA kolleegi Donald Trumpiga niipea, kui Washington on tippkohtumiseks valmis.

"Kohe, kui Ameerika pool on valmis, võib see kohtumine aset leida, loomulikult minu tööplaanist sõltuvalt," ütles Putin Hiinas ajakirjanikele.

"USA president on ise korduvalt öelnud, et niisugune kohtumine kuluks ära. Võin seda kinnitada, See on tõsi."

Putin ütles, et ei ole Trumpiga kohtumiskohast rääkinud, aga paljud riigid, teiste hulgas Austria, on avaldanud selleks soovi.

"Aga ma arvan, et see on tehniline küsimus."

"Tähtis on, et niisugused kohtumised, kui nad aset leiavad, annaksid konkreetseid tulemusi," rõhutas Vene president.

Ajaleht Wall Street Journal kirjutas kõrgele Euroopa ametnikule tuginedes, et Putin olevat palunud sel nädalal Viini külastades Austria kantsleril Sebastian Kurzil aidata korraldada kohtumist Trumpiga ja ka Washington kaaluvat seda.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: