Tusk: USA esitab väljakutse reeglipõhisele maailmakorrale

{{1528473720000 | amCalendar}}
Donald Tusk
Donald Tusk Autor/allikas: Virginia Mayo/AP/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi katsed rahvusvahelisi leppeid üle parda heita või muuta ohustab külma sõja järgset reeglipõhist maailmakorda, hoiatas Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk reedel.

"On ilmne, et Ameerika president ja ülejäänud grupp on kaubanduse, kliimamuutuse ja Iraani tuumaleppe asjus jätkuvalt eriarvamusel," ütles Tusk enne G7 tippkohtumist Kanadas Quebecis.

"Mis mulle kõige rohkem muret teeb, on asjaolu, et reeglitepõhine maailmakord on proovile pandud ning üsna üllatavalt ei ole seda teinud tavalised kahtlusalused, vaid selle peamine arhitekt ja garant USA," lisas ta.

Trump süvendas enne Quebeci tippkohtumist lõhet teiste G7 riikidega veelgi, tehes ettepaneku Venemaa Krimmi annekteerimisest hoolimata endi sekka tagasi võtta.

Tippkohtumisele saabunud Euroopa ametnike sõnul on idee šokeeriv ja seda ei saa toetada. Tusk tunnistas, et Trumpi avaldused ei üllata enam.

"Las G7 olla, nagu ta on," lisas ta. "Loomulikult ei saa me sundida USA-d meelt muutma. Samas ei lakka me püüdmast veenda oma Ameerika sõpru ja president Trumpi, et selle korra õõnestamisel ei ole mõtet, sest see tuleb kasuks ainult neile, kes soovivad uut Lääne-järgset korda, milles liberaaldemokraatia ja põhivabadused enam ei eksisteeri."

Pariis: Euroopa riigid on üksmeelselt Venemaa G7-sse naasmise vastu

Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni kantselei teatas reedel, et juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 Euroopa liikmed tõrjusid reedel üksmeelselt USA presidendi Donald Trumpi üleskutse Venemaa klubisse tagasi võtta.

Macron, Saksa liidukantsler Angela Merkel, Briti peaminister Theresa May ja Itaalia uus peaminister Giuseppe Conte leppisid Kanadas peetava G7 tippkohtumise kõrvalt kokku ühtses seisukohas Venemaa suhtes.

"Euroopa ühtne positsioon on Venemaa naasmise vastu," lausus ajakirjanikele Macroni kõrge nõunik, kuigi liidrid jätsid avatuks võimaluse dialoogi loomiseks Venemaaga.

Esimest korda tippkohtumisel osalev Conte oli varem vihjanud, et toetab Trumpi ettepanekut võtta Venemaa tagasi organisatsiooni, kust ta jäeti välja pärast Krimmi annekteerimist 2014. aastal.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: