Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Johnson: kujutage ette, kui Trump juhiks Brexitit

Briti välisminister Boris Johnson.
Briti välisminister Boris Johnson. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Briti välisminister Boris Johnson pidas kolmapäeval organisatsiooni Institute of Directors meediale suletud kokkusaamisel kõne ning ajakirjandusse lekkinud salvestuse kohaselt sisaldas tema sõnavõtt mitmeid tähelepanuväärseid või värvikaid seisukohti.

Audiosalvestuse sai enda kätte BuzzFeed News ning kampaaniagrupile Conservative Way Forward peetud kõne sisust tegid kokkuvõtte ka näiteks Guardian ja Politico.

Mõned olulisemad avaldused:

* Johnson leidis, et kui Brexiti-protsessi juhiks näiteks USA president Donald Trump, oleks "kõiksugust kaost".

"Kujutage ette, kui Trump teeks Brexitit. Ta läheneks asjale pagana karmilt... Oleks igasuguseid šokke, kõiksugust kaost. Kõik arvaksid, et ta on hulluks läinud. Kuid tegelikult jõuaks me kuhugi välja. See on väga, väga hea mõte."

* "Ma olen hakanud ühe rohkem Donald Trumpi imetlema. Ma olen rohkem ja rohkem veendunud, et tema hulluses on peidus meetod."

* Brexitist rääkides tunnistas Johnson, et ta on valmis jääma Euroopa Liidu lähedale pärast Suurbritannia ametlikku lahkumist 2019. aasta märtsis, kuid oma seisukohta tulevase läbisaamise lõplike tingimuste teemal pole tal kavas muuta.

"Ma olen valmis kompromissiks aja asjus, kuid ma ei kavatse teha kompromissi sihtkoha teemal," märkis ta ja lisas, et tolliliidu teemal "maailmahuku kuulutamine" kuulub samasse kategooriasse aastatuhande vahetusele eelnenud katastroofistsenaariumidega ("pure millennium bug stuff").

* Brexiti läbirääkimiste puhul prognoosis ta, et Londoni hoiak muutub karmimaks. Ja ei mingit paanikat.

"Ma arvan, et Theresa [May] on jõudmas faasi, kus me oleme Brüsseli suhtes palju võitluslikumad. Tuleb olla silmitsi faktiga, et meil võib tekkida teatav kokkuvarisemine (meltdown). OK? Ma ei taha, et keegi satuks paanikasse selle ajal. Mitte mingit paanikat. Pro bono publico, mitte mingit pagana paanikat. Lõpuks on kõik õigesti."

* Brexit leiab aset ja see on pöördumatu, kuid see ei pruugi olla soovitud ulatuses.

Kuigi Johnson usub, et Brexit juhtub ja see on pöördumatu, on tema sõnul olemas ka risk, et see "pole selline, nagu me soovisime".

Tema arvates on oht, et võimalik kokkulepe võib ületada mitmeid Brexiti aktiivsete toetajate "punaseid jooni", mis puudutavad näiteks tolliliitu ja ühisturgu. "Ehk et me ei oma täielikku vabadust oma kaubanduspoliitika, oma imporditollide ja reeglistiku üle," lausus ta.

* Johnsoni sõnul toetab lähenemist, mille puhul ei saaks Ühendkuningriik tagasi täielikku kontrolli, kõige rohkem Philip Hammondi juhitud rahandusministeerium, mis on Briti välisministri hinnangul endiselt "Remain-kampaania kese".

* Venemaa teemal rääkides sõnas Johnson, et Suurbritannia on võtmas juhtrolli võitluses Kremlist-lähtuva vaenulikkusega.

"[Venemaa president Vladimir] Putin tunneb sügavat häbi selle pärast, et ta juhib riiki, mille globaalne tähtsus on nii palju vähenenud," selgitas Briti väliminister.

"Kui ma olin veel jõmpsikas, siis Venemaal oli tõesti kaalu. Nüüd on neil umbes Austraalia suurune majandus. Jah, neil on palju tuumarelvi, kuid nende tegelik tähtsus maailmas on palju kahanenud. Putin on revanšist. Ta tahab probleeme tekitada. Ta tahab meiesuguseid inimesi endast välja ajada."

Välisministri hinnangul peab ülejäänud maailm andma väga kindlameelse vastuse. Johnson tõi näiteks välja, et reedel algaval G7 tippkohtumisel Kanadas on Briti peaministril Theresa Mayl kavas käia välja uus tegevusplaan Venemaa vaenuliku tegevusega võitlemiseks.

Sealhulgas on oluline, et sellist tegevust - olgu selleks siis näiteks küberrünnakud või atentaadid - ära tuntaks ja õige nimega välja öeldaks. "Üks meie probleeme on see, et Venemaa oskab nii hästi vägivalda levitada. Nad on selles vallas suurepärased," lisas Johnson.

* Küsimusele, kas Hiina on liitlane või oht, vastas Johnson nii: "Hiina on rivaal, kuid Hiina on rivaal, kelle majanduskasvu ja imelist arenemisvõimet saab meie huvides kasutada."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: