Türgis toimuvad üld- ja presidendivalimised

{{1529818740000 | amCalendar}}
Türgi valimised
Türgi valimised Autor/allikas: SIPA/SCANPIX

Türgis algasid pühapäeval ennetähtaegsed üld- ja presidendivalimised, mida peetakse suurimaks proovikiviks president Recep Tayyip Erdoğani 15 aastat väldanud võimule.

Valimisjaoskonnad avati kell 8 ja suletakse kell 17 Eesti aja järgi, esimesed tulemused peaksid selguma pühapäeva õhtuks. Valimistel on õigus osaleda enam kui 56 miljonil hääleõiguslikul kodanikul.

Valimised on seekord ajaloolise tähendusega, sest pärast seda jõustub uus presidentaalne süsteem, millele rahvas 2017. aasta aprillis referendumil napi toetuse andis.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ei ole välistanud koalitsiooni moodustamist, kui tema võimuerakonna juhitav liit ei saa valimistel parlamendienamust.

Erdoğani Õigluse ja Arengu Partei (AKP) kandideerib valimistel koos väiksema partneri Rahvusliku Liikumise Parteiga (MHP) nn Rahvaliidus. Eeldatavasti saavad nad pühapäevastel parlamendi- ja presidendivalimistel kõige rohkem hääli.

Mõned analüütikud arvavad aga, et AKP allianss ei saa 600-kohalises parlamendis enamust, sest isekeskis valimisleppe sõlminud opositsioon kujuneb tugevaks vastaseks.

64-aastane Erdoğan taotleb tagasivalimisi veel viieks aastaks oluliselt suurenenud võimuga, riigipea sõnul toob uus süsteem riigile pärast 2016. aasta riigipöördekatset rikkuse ja stabiilsuse. Presidendi Õigluse ja Arengu Partei (AKP) loodab säilitada valimiste järel parlamendis enamuse.

Alates 2003. aastast võimul olnud Erdoğan on aga seekord silmitsi jõulisema ja ühtsema opositsiooniga, mis on lubanud viia riigi tagasi parlamentaarse demokraatia juurde.

Presidendivalimistel on Erdoğanil viis vastaskandidaati. Kuigi Erdoğani peetakse soosikuks, peab ta pühapäeval võidu saavutamiseks koguma üle 50 protsendi häältest. Kui seda lävepakku ei ületata, toimub 8. juunil kahe enim hääli saanud kandidaadi vahel teine valimisvoor.

Erdoğani peamine vastane on 54-aastane Muharrem Ince, keda toetab peamine opositsioonierakond Vabariiklik Rahvapartei (CHP).

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: