ERR Istanbulis: opositsioon püüab vältida viimasegi sõnaõiguse kaotamist

Foto: ERR

Türgi riigipea Recep Tayyip Erdogan loodab pühapäevastel valimistel kinnistada oma senist võimu, opositsioon eesotsas vabariikliku erakonna esinumbri Muharrem Incega püüab aga vältida viimasegi sõnaõiguse kaotamist.

Kõik Türgi viimased valimised on olnud erakordselt kõrge valimisaktiivsusega. Viimastel parlamendivalimistel osales 85 protsenti valijaskonnast ning põhiseaduse referendumil koguni 87 protsenti.

Valijad ongi teelahkmel: kas tugevam presidentaalne võim või parlamentaarse demokraatia jätkumine. Möödunud kevadisel põhiseaduse referendumil hääletas napp enamus esimese poolt.

Valimiste järel saab Türgi president nii riigipeaks kui valitsusjuhiks. Opositsioon on lubanud selle muudatuse tagasi pöörata, kuid selleks peavad need jõud parlamendis enamuse saavutama.

ERR küsis tänaval türklastel, kuidas nad hääletasid ja mis kaalutlustel. Opositsiooni toetaja Yigit Aktekin lausus, et hääletas Muharrem Ince poolt kurdide erakonna HDP poolt parlamendivalimistel.

Sellist taktikalist hääletamist ka vaatlejad ennustasid, sest kurdide erakond ei kuulu opositsiooni valimisliitu, kuid peab parlamenti pääsema, et võimuerakond AKP enamusest ilma jätta. Kõrge valimiskünnis, 10 protsenti, on märkimisväärne väljakutse.

Samavõrd suur osa türklasi toetab aga praegust teed, koos Erdoganiga. Praegune riigipea on ühes või teises rollis valitsenud sisuliselt kogu selle sajandi.

"Ma arvan küll, [et valimisvõit aitaks Erdoganil paremini valitseda]. Juba 16 aastat oleme tema valitsemisega rahul olnud. Haiglad on paremad, transport on parem. Ma olen rahul ja rõõmus," lausus valitsuse toetaja Ahmet Toros.

Osalt ka opositsiooni ehk ootamatugi tugevuse tõttu on ühiskond aina enam sisemiselt lõhki. Kas rahvas lepib sellega, kui nende tahte vastaselt Erdogan täie võimuga jätkata ei saa? Või kuidas käitub liberaalne linnainimene, kui Atatürki vabariik Lähis-Idale omasema tugeva juhi taha koondub?

Ajakirjanik Umut Kartal lausus, et raske on ennustada, mis pärast valimisi juhtub. "Aga majanduses on meil väga halb seis ja rahvas teab seda."

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: