X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Türgi presidendikandidaat Ince tunnistas Erdogani võitu

{{1529934120000 | amCalendar}}
Muharrem Ince valimistejärgsel pressikonverentsil.
Muharrem Ince valimistejärgsel pressikonverentsil. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani peamine rivaal presidendivalimistel Muharrem Ince tunnistas esmaspäeval Erdoğani võitu.

"Ma aktsepteerin neid valimistulemusi," ütles Ince, kes kuulub Vabariiklikku Rahvaparteisse (CHP). Erdoğan peaks "esindama 80 miljonit (türklast)", ütles Ince.

"Sa oled meie kõigi president," sõnas ta pöördumises.

Valimiskomisjoni juht: Türgi parlamenti saab ilmselt viis erakonda

Türgi parlamenti saab mitteametlike tulemuste põhjal viis erakonda, teatas Türgi valimiskomisjoni juht esmaspäeval.

Mitteametlikele andmetele tuginedes näib, et pühapäeval toimunud parlamendivalimistel ületasid valimiskünnise viis erakonda, ütles Sadi Güven. Ta ütles seda hetkel, mil loetud olid 97,7 protsenti häältest.

Komisjon plaanib avaldada lõplikud tulemused reedel.

Kui loetud oli 99,1 protsenti häältest, näitavad mitteametlikud andmed, et võimulolev Õigluse ja Arengu Partei (AKP) sai 42,5 protsenti häältest.

Teine on 22,7 protsendiga ilmalik Vabariiklik Rahvapartei (CHP) ning kolmas 11,6 protsendiga kurdimeelne Rahvademokraatlik Partei (HDP). Neljandaks jääb 11,1 protsendiga AKP liitlaserakond Rahvusliku Liikumise Partei (MHP) ning viiendana ületab napilt valimiskünnise 10 protsendiga Iyi partei.

AKP kandideeris valimisliidus MHP-ga ning koos koguti 53,6 protsenti häältest. Opositsiooni valimisliit, kuhu kuuluvad CHP, Iyi ja parlamendist välja jäänud erakond Saadet, kogus 34 protsenti häältest.

Seniste andmete pinnalt saab AKP 600-liikmelises parlamendis 293, CHP 146, HDP 67, MHP 50 ning Iyi 44 mandaati.

See tähendaks, et AKP ei saavuta parlamendis enamust.

OSCE: Türgi valimistel puudusid kandidaatidel võrdsed tingimused

Rahvusvaheliste vaatlejate hinnangul oli hääletajatel Türgi presidendi- ja parlamendivalimistel tõeline valikuvabadus, kuid kandidaatidel ei olnud võrdseid tingimusi valimiskampaaniat teha.

"Hääletajatel oli tõeline valikuvabadus hoolimata sellest, et kandidaatidel puudusid tingimused võrdsetel alustel võistelda," on öeldud OSCE demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (ODIHR) ning Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (PACE) ühismissiooni avalduses.

USA kutsus Türgit üles demokraatia tõhustamisele

USA kutsus esmaspäeval Türgi võime üles üles demokraatia tõhustamisele pärast valimisi, mis tõid tagasi võimule president Recep Tayyip Erdoğani.

"Me tegutseme USA presidendi ja Türgi riigipea telefonikõne korraldamisega, et kinnitada veel kord tugevaid sidemaid meie kahe riigi vahel," ütles Valge Maja eestkõneleja Sarah Sanders ajakirjanikele.

"Julgustame ühtlasi Türgi võime astuma samme demokraatia tõhustamisel," ütles Sanders.

EL: Türgi kampaaniatingimused ei olnud võrdsed

Euroopa Liit kritiseeris esmaspäeval Türgi valimisi, mis tõid tagasi võimule president Recep Tayyip Erdoğani, märkides, et kampaaniatingimused ei olnud võrdsed.

"Piirav seadusraamistik ja jätkuva eriolukorraga antud volitused takistasid kogunemis- ja väljendusvabadust, muu hulgas meedias," on öeldud EL-i välispoliitikajuhi Federica Mogherini ja laienemisvoliniku Johannes Hahni ühisavalduses.

Berliin: võtsime Türgi valimiste tulemused teadmiseks

Saksa valitsus jälgis Türgi valimisi ja võttis nende tulemused teadmiseks, ütles esmaspäeval kantsler Angela Merkeli pressiesindaja Steffen Seibert.

Ta lisas, et enne kommenteerimist tahab Saksa valitsus "oodata ära Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni vaatlejate töö tulemused".

Stoltenberg õnnitles Erdoğani valimisvõidu puhul

NATO peasekretär Jens Stoltenberg õnnitles esmaspäeval Recep Tayyip Erdoğani Türgi presidendivalimiste võidu puhul.

Erdoğan võitis pühapäevased valimised ja uue, viie aasta pikkuse ametiaja.

"Ma õnnitlen president Erdoğani presidendiks tagasivalimise puhul. Ma õnnitlen samuti Türgi rahvast suure valimisosaluse puhul," sõnas Stoltenberg, kes saabus EL-i välis- ja kaitseministrite kohtumisele Luxembourg'is.

"NATO on rajatud teatud põhiväärtustele: demokraatiale, seaduskorrale, isikuvabadusele. Ma isiklikult omistan neile väärtustele suurt tähtsust ja rõhutan nende olulisust mitmetes erinevates NATO pealinnades, sealjuures ka Ankaras, kui ma kohtusin seal Türgi liidritega," sõnas Stoltenberg.

Lääneriikides on tekitanud pahameelt Türgi 2016. aasta riigipöördekatse järel teisitimõtlejate ja putši kahtlusaluste vahistamised.

Kreml: Putin õnnitles Erdogani tagasivalimise puhul

Vene president Vladimir Putin õnnitles esmaspäeval Türgi riigipead Recep Tayyip Erdoğani tagasivalimise puhul, öeldes, et see tulemus näitab Türgi liidri suurt poliitilist autoriteeti ja masside toetust, teatas Kreml.

Putin "rõhutas, et tulemus räägib ilmekalt Recep Tayyip Erdoğani suurest poliitilisest autoriteedist ja massilisest toetusest kursile, mida on tema juhtimisel ellu viidud lahendamaks Türgi ees seisvaid sotsiaalseid ja majanduslikke ülesandeid ja tugevdamaks riigi positsiooni rahvusvahelisel areenil", lisas Kreml.

Putin rõhutas valmisolekut jätkata tihedat koostööd ja dialoogi Erdoğaniga, kes viis ka oma valitseva Õigluse ja Arengu Partei (AKP) juhitava alliansi absoluutse enamuseni parlamendis.

"See on kahtlemata Venemaa ja Türgi inimeste huvides," seisab Kremli avalduses, milles kiidetakse kahe riigi "partnerlussuhteid".

Putin ise pikendas märtsis oma kaks aastakümmet kestnud valitsusaega märtsis, mil ta võitis valimistel neljanda ametiaja.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: