EAS-i nõukogu esimees Aaviksoole: soodustame nišitoodete arendamist

Erki Mölder
Erki Mölder Autor/allikas: Eesti Meedia/Scanpix

Investorid otsivad Eestist kõrget kvaliteeti ning keerulisemaid oskuseid, kirjutas vastulauses Tallinna tehnikaülikooli rektori Jaak Aaviksoo kriitikale ettevõtluse arendamise sihtasutuse nõukogu (EAS) esimees Erki Mölder.

Nagu seaks EAS seaks prioriteediks suvaliste töökohtade kasvu, siis nii see kindlasti ei ole. Innovatsiooni soodustamine on läbiv joon kõigis EAS-i tegevustes.

Näiteks ühe meie tegevuse fookussuuna, välisinvesteeringute Eestisse meelitamise eesmärk on muuhulgas just kõrget lisandväärtust loovate töökohtade Eestisse toomine. Investorid saavad aru, et Eestis on tööjõu ja muud hinnad tõusnud nii kõrgele, et Eestis ei ole enam võimalik tegeleda ettevõtmistega, kus väärtuse loomine on väike. Investorid otsivad Eestist kõrget kvaliteeti ning keerulisemaid oskuseid.

Uusi tehaseid ja büroohooneid võib ehitada, kuid nendes töötada saavad edaspidi inimesed, kes oskavad rahvusvahelises konkurentsis pakkuda oskusi, mis ühes või teises valdkonnas kuuluvad maailma paremate sekka. Ühtlasi on välisinvesteeringute sissevool ka heaks indikaatoriks meie majanduskeskkonna konkurentsivõimele.

Siin on heaks näiteks Stora Enso, mis EAS-i töö tulemusena ei too Eestisse lihtsalt 60 kõrge lisandväärtusega töökohta, vaid loob Tallinna finantsrobootika kompetentsikeskuse, mis hakkab arendama ja haldama erinevaid Stora Enso robootika ja automatiseerimise projekte.

EAS on sõnastanud üheks oma prioriteediks kõrge lisandväärtusega eksportivate ettevõtete arvu kasvu. Ettevõtete lisandväärtuse kasvatamiseks vajaliku arendustegevuse vajalikkuses olen Aaviksooga üldiselt nõus, kuid tihtipeale ei olegi probleem väheses arendustegevuses kuivõrd arendustegevuse vajalikkusest aru saamises. Innovatsioon on oluliselt laiem mõiste kui tehnoloogilise arendusprojekti läbiviimine.

Uue lahenduse tootmiseks ja müügiks peab ettevõte muutuma ning EASi eesmärgiks on aidata ettevõtetel seda vajadust tunnetada ning siis muutused ellu viia. Selleks, et ettevõtted oleksid üldse positsioonis innovatiivsete lahenduste rakendamiseks ja müügiks, peavad nad kasvama, sest Eesti ettevõtted on liiga väikesed ning nende jaoks ei ole iseenesest mõistetav, et nad tegeleksid igapäevaselt tootearendusprojektidega.

Esimene asi ettevõtete jaoks on ikka igapäevane leiva lauale toomine ja siis kui raha ja aega üle jääb, uute toodete arendamine. Kuna Eesti ettevõtted on väiksed, tuleb neid toetada ning siin on riigil võimalik tootearendusega seonduvaid rahalisi riske jagada.

Riiklikud lahendused peavad aitama ettevõtetel tegeleda tootearenduse ja innovatsiooniga, selleks, et tekiks juurde rohkem unikaalseid ja nišši kuuluvaid tooteid ja ka sellega, et ettevõtetel oleks võimalik jõuda kõikidele turgudele, kus neil on perspektiivi.

Viimase juures on riigil võimalus avada ettevõtetele välisriikides uksi läbi äridelegatsioonide, ühisstendidel osalemise, kontaktreiside, kasvuprogrammide ja paljude teiste tegevuste kaudu. Riik saab aidata kaasa ka kõige edukamate ettevõtete arengule. Näiteks Nokia on kõige rohkem riigi käest abi saanud ettevõte Soomes. Eestis ei ole kunagi maailma mõistes nii edukaid ettevõtteid, et neil ei oleks võimalik EASi- abil järgmiseid olulisi eesmärke saavutada.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: