Jaak Aaviksoo: eesmärgiks ei saa olla suvaliste töökohtade loomine

Jaak Aaviksoo
Jaak Aaviksoo Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Tallinna tehnikaülikooli rektor, riigireformi sihtasutuse nõukogu liige Jaak Aaviksoo on kriitiline ettevõtluse arendamise sihtasutuse (EAS) seatud prioriteetide suhtes. Samuti suhtub Aaviksoo skepsisega teadus- ja arendusnõukogus hiljuti toimunud arutellu ettevõtluspoliitikast.

Postitasite sotsiaalmeediasse: "Kahe päeva eest kinnitas ettevõtlusminister Urve Palo Teadus- ja Arendusnõukogus oma pühendumust innovatsioonile ja R&Dle. Ja nüüd siis EASi prioriteedid. Midagi ei klapi!" Mida te täpsemalt silmas pidasite?

Teadus- ja arendusnõukogu peaministri eesistumisel arutas 26. juuni Eesti majandusarengu väljakutseid ja toetas Urve Palo ettepanekut suurendada majandus- ja komminikatsiooniministeeriumi võimekust toetada teadus- ja arendustegevust ettevõtluses, eriti töötlevas tööstuses.

Arutelu toimus arusaamises, et see on ka meie ettevõtluspoliitika tegelik prioriteet. Lugedes nüüd EAS-i prioriteetidest - eksport, välisinvesteeringud ja turism - jääb mulje, et ettevõtluspoliitika tegelikud prioriteedid on kuskil mujal.

Arenduskeskuse hiljutine uuring osundab üsna ühemõtteliselt, et Eesti tootlikkuse kasv on pidurdunud ja seda eelkõige väga tagasihoidliku investeerimise tõttu inimvarasse ja teadus-arendustegevusse. Ilma selge ja ühtse ettevõtluspoliitikata see olukord kahjuks ka ei muutu.  

Kuidas kommenteerite  Skeleton Technologies asepresidendi Ants Villi väidet, et pole mõtet survestada Eesti kergetööstust tegema arendustööd koostöös teadusülikoolidega. Ta ütles: "Pigem tasub riiklikult mõelda selle peale, kuidas luua siia keskkond, mis toetaks start-upide ja tehnoloogiaettevõtete arendamist Eestis."

Muidugi pole vaja kedagi survestada, ent ilma sihikindla tehnoloogilise innovatsioonita meie majandus, eriti meie traditsiooniline majandus,mis annab kaugelt suurima panuse SKP-sse, ei edene. Start-up'ide ja tehnoloogiaettevõtete vallas oleme juba väga heal positsioonil ja kindlasti peaks neidki jätkuvalt toetama, ent ettekujutus, et see asendab laiapõhjalise, tootlikkuse kasvule orienteeritud innovatsiooni ei pea kindlasti paika.  

Veel küsin, et kuidas EAS peaks kaasa aitama, et Eestis tekiks niinimetatud lisandväärusega töökohti? Kes Eestis peaks tegelikult üldse töökohtade loomisega tegelema? Ettevõtjad ise, valitsus?

Töökohti loogu ikkagi ettevõtjad, ent riigil ja ka ülikoolidel on vastava soodsa keskkonna loomisel väga oluline roll. Kindlasti tasub silmas pidada, et eesmärgiks ei saa olla suvaliste töökohtade loomine - elu edendavad ikkagi keskmisest kõrgema tootlikkusega töökohad ja need tekivad valdavalt läbi sihikindla teadus-arendustegevuse, sealhulgas ka ettevõtluse ja ülikoolide koostöös, ning selle soodustamisega peakski EAS tegelema.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: